غذاهای تند در بارداری، بچه به سرانجام نمی رسد

دوران بارداری یکی از دوران های زندگی افراد است؛ این دوره شرایط خاص خود را دارد و افراد باید از همه لحاظ مراقبت های لازم را انجام دهند زیرا هرگونه کار اشتباه باعث صدمه دیدن جنین می شود.
دوره بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی یک زن است، دوره ای که وظیفه شناسی زن تکامل پیدا می کند و خانم ها تحت تاثیر این دوران قرار می گیرند وتا برای سلامت خود و جنین ملزم به رعایت برخی نکات می شوند.
‌بارداری دوره بسیار حساسی است که طی آن مادران باید از همه لحاظ مراقب سلامتی خود باشند و توجه مادر به اصول بهداشتی و تغذیه‌ای، سلامت خود و جنین را البته با صرف‌نظر از مسائل ژنتیکی، تا حد زیادی تضمین می‌کند.
در طب سنتی مصرف بعضی از خوراکی‌ها به مادران باردار توصیه می‌شود.
امروز درباره باید ها و نبایدهای تغذیه در دوران بارداری از نگاه طب سنتی، گفتگویی را با «مریم یاوری- متخصص طب سنتی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان» انجام داده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:
توصیه های عمومی دوران بارداری کدامند؟
توصیه هایی که برای سبک زندگی ارایه می شود، تحت عنوان ۶ اصل اساسی برای حفظ تندرستی از آن یاد می شود و البته برای همه افراد اهمیت دارد اما در دوران بارداری باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند.
اولین مورد آن خوردن غذا است؛ درباره آداب غذاخوردن یک مادر باردار اگر بخواهیم به طور خلاصه اشاره کنیم، اهمیت دارد خانم باردار در هر وعده غذایی، غذاهای حجیم به مقدار زیاد مصرف نکند و از پرخوری در این دوران پرهیز کند.
خانم باردار چند نوع غذا را نباید به صورت همزمان مصرف کند، غذاهای خام را همراه با غذاهای پخته استفاده نکند.
گرسنگی طولانی در دوران بارداری را هم توصیه نمی کنیم چون مضر است.
یک خانم باردار چه مواد غذایی را باید استفاده و از خوردن چه غذاهایی باید امتناع کند؟
خوراکی های مناسب این دوران، خوراکی های سبک هستند که هضم سریع دارند مثل آش های ساده، شورباهایی که با زیره تهیه می شود، گوشت بره و گوشت لطیف پرندگان که مورد توصیه است.
خوراکی های میان وعده می تواند ویز، سیب، به، گلابی، انار و بادام باشد، از این خوراکی ها در کتاب های طب سنتی به عنوان «حافظان جنین» یاد می شود چرا که مصرف آنها باعث می شود احتمال بارداری موفق را بالاتر ببریم.
در این دوران مادران باردار مجاز نیستند هر نوع خوراکی را استفاده کنند چون مصرف برخی از آنها احتمال سقط جنین را بالا می برد.
بعضی از خوراکی ها مثل زرشک جنین ایجاد نقایص می کنند؛ افرادی که خطر سقط جنین دارند باید زعفران و روغن کنجد را به صورت محدود مصرف کنند، از خوراکی هایی که رنگ های خوراکی دارند استفاده نکنند،
مصرف نوشابه ها، فست فودها باید بسیار محدود شود.
طب سنتی خوردن غذاهای تند یا تلخ را برای مادران باردار مناسب نمی داند، علت چیست؟
مصرف غذاهای تند و تلخ شانس بارداری موفق را کاهش می دهد.
برخی گروه های  دیگر از غذاها مثل دارچین، آلوئه ورا، کرفس، گل گاوزبان، رزماری و پونه هم احتمال سقط جنین را افزایش می دهند.
تندی صرفاً در طعم غذا نیست بلکه در بوهای تند مثل عطرها و ادکلن ها هم است، آیا آنها هم همین تأثیرها را برای مادران باردار دارند؟
بله، استعمال عطرهای تند بر اساس دیدگاه طب سنتی در دوران بارداری ممنوع است و توصیه نمی شود.
مادران باردار چه نوشیدنی هایی را نمی توانند مصرف کنند؟
مصرف زیاد چای زیاد، چای پر رنگ، قهوه، در دوران بارداری توصیه نمی شود.
بر اساس دیدگاه پزشکی ایرانی مصرف آب به مقدار زیاد توصیه نمی شود و آب باید بر اساس میزان تشنگی نوشیده شود. اگر بیمار احساس عطش نکرد و بیماری زمینه ای نداشت، نوشیدن اضافه آب به صلاح مادر باردار نیست، زیرا مصرف زیاد آب تعادل بدن را به هم می زند.
متخصصان تغذیه هم به این نتیجه دست یافته اندکه نمی توان میزان لیوان آب مشخصی را برای همه افراد توصیه کرد.
بعضی از خانم ها قبل از بارداری به انجام ورزش مشغول بوده اند اما این دوران را، دوران استراحت فرض می کنند، طب سنتی درباره تحرک و و رزش دوران بارداری چه توصیه هایی دارد؟
فعالیت بدنی برای درمان بسیاری از شکایات بارداری از جمله یبوست بهترین راهکارها است؛ البته جای دقت دارد که انجام بعضی از ورزش ها در دوران بارداری مناسب نیست از جمله ورزش های سنگین که باعث ایجاد خستگی در مادر باردار می شود.
انجام ورزش ملایمی که فرد در زمان های مشخصی استراحت کند و از ورزش کردن خسته نشود، مناسب است.
به عنوان مثال پیاده روی آرام به مادراتن باردار توصیه می شود.
استحمام مادران باردار باید چگونه باشد؟
استحمام در بارداری مکرر و با طول مدت زیاد مناسب نیست و باید دقت کرد آب مورد استفاده در حمام نباید زیاد سرد یا زیاد گرم باشد.
ماه پایانی بارداری حمام یک روزدر میان برای تسهیل در زایمان توصیه می شود.
یکی از نکات مهمی که بسیار توصیه می شود، وضعیت روحی و روانی در دوران بارداری است، شما چه نظری در این باره دارید؟
هر کاری که خستگی روحی در مادر باردار ایجاد کند، مناسب نیست.
حالات روحی و فکری شدید مثل غم و غصه و حتی خبر خوشحالی که باعث خوشحالی شدید در مادر شود، جایز نیست.
ورم هم در برخی اندام مادران باردار مثل پاها و دست ها دیده می شود، برای رفع آن باید چه کرد؟
ورم بیشتر در ماه های پایانی دوران بارداری اتفاق می افتد، کاملاً طبیعی هم هست، مادر باردار باید از نظر فشار خون کنترل شود.
علایم خطر باید کنترل شود و مادر باردار از خوددرمانی پرهیز کند، به پزشک مراجعه و آرامش خود را حفظ کنند.
خواب مادران باردار چگونه باید باشد؟
اختلال خواب تعادل بدن را به هم می زند؛ البته طبق آمار موجود ۶۳ درصد افراد در سه ماهه اول و ۸۰ درصد مادران باردار در سه ماهه دوم بارداری، اختلال خواب را تجربه می کنند.
مطالعات نشان داده مادرانی که درخواب اختلال دارند، احتمال ابتلا به فشار خون بالا، کم شدن رشد داخل رحمی جنین و زایمان زودرس در آنها بالاتر است.
توصیه می شود خانم باردار فعالیت بدنی کافی داشته باشد، حمام کوتاه قبل از خواب می تواند آرامش بیشتری هنگام خواب به مادر باردار بدهد.
انجام دادن روش های آرام بخشی مثل یوگا توصیه می شود و از خوردن قهوه و چای قبل از خواب پرهیز کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here