خانه بارداری و زایمان بارداری با مفهوم انقباضات ناراحت کننده بارداری آشنا شوید

با مفهوم انقباضات ناراحت کننده بارداری آشنا شوید

با مفهوم انقباضات ناراحت کننده بارداری آشنا شوید

شاید در ابتدای حاملگی از این دردها نگران شوید و فکر کنید که شاید خدای ناکرده این دردها نشانه همه چیز درباره سقط جنین! باشد. حتی ممکن است در سه ماهه دوم احساس کنید که زایمان زودرسی در راه است و این انقباضات شما را به حد جنون برساند و همواره با تعجب از بپرسید آیا زمان زایمان فرا رسیده است؟

در حقیقت این انقباضات ناراحت کننده می تواند آرامش را از شما سلب کند. اما اینها چه معنایی دارند؟ لازم است بدانید که این انقباضات می توانند نشانه خیلی چیزها باشند.  

انقباضات براکستون هیکس چیست؟
انقباضات براکستون هیکس چیست؟ انقباضات براکستون هیکس در بارداری (Braxton Hicks) انقباضاتی که با انقباضات زایمان اشتباه گرفته می شود. 

انقباضات براکستون هیکس نشانه‌ی وضع حمل نیستند، بلکه تمرین بدن شما برای ایجاد آمادگی وضع حمل‌اند. این انقباضات تا حدودی دردناک و ملایم هستند که حسی مثل فشرده شدن رحم را با خود به همراه دارند و در نیمه‌ی دوم بارداری آغاز می‌شوند. این انقباضات به طور نامنظم اغاز شده و معمولا بین ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه به طول می‌انجامند. این انقباضات به نام پزشکی که اولین بار موفق به تشخیص انها شده است نامگذاری شده‌اند.

انقباضات براکستون هیکس برای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. این انقباضات در یک الگوی ثابت و مشخص تکرار نمی‌شوند و این نقطه‌ی تمایزشان با انقباضات زمان زایمان است. گاهی این انقباضات تک گیر و ناموزون هستند و به طور کلی غیرقابل پیش بینی می‌باشند.

برخی از زنان باردار با روبرو شدن با این انقباضات دچار نگرانی‌ می‌شوند ولی به خاطر داشته باشید که اگر نشانه‌های دیگری از سقط جنین در شما وجود ندارد جای نگرانی نیست. ولی اگر انقباضات مداوم و با درد همراه باشند به پزشک خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که درد پایین کمر همراه با خونریزی و ترشحات می‌تواند نشانه‌ی زایمان زودرس باشد.

گاهی نیز انقباضات با عفونت مثانه اشتباه گرفته می‌شود؛ نشانه‌های عفونت مثانه عبارتند از: فوریت برای دفع ادرار و افزایش دفعات، احساس سوزش به هنگام دفع ادرار، درد شدید در ناحیه شرمگاهی. اگر هریک از این نشانه‌ها را به همراه دارید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر دوره‌ی انتهایی بارداری خود را به سر می‌برید، تجربه‌ی انقباضات براکستون هیکس می‌تواند اعصاب خردکن باشد؛ مخصوصا که نتوانید این انقباضات را با انقباضات زایمان تفکیک کنید. همانگونه که گفته شد این انقباضات با انقباضات زایمان متفاوت است به گونه‌ای که نامنظم هستند و بالای شکم احساس می‌شوند و با پیاده‌روی، تنفس عمیق و رفتن به حمام گرم التیام می‌یابند. نوشیدن آب فراوان می‌تواند باعث عدم بروز این انقباضت شود.

انقباضات زود هنگام

اگر به انتهای سه ماه اول بارداری خود نزدیک می‌شوید (یا حدود ۱۰ هفته باردارید)، امکان دارد احساس سفت شدگی دور شکم خود را تجربه کرده باشید. در نظر داشته باشید که این مسئله‌ای جدی نیست و فقط به شما یادآور می شود که بدن‌تان خود را برای زایمان آماده می‌سازد. تا زمانی که به خونریزی در بارداری دچار نشده‌اید و گرفتگی‌ها قوی‌تر، دردناک و منظم ندارید نباید درباره آن نگران باشید.

ثبت زمان انقباضات

ثبت زمان انقباضات به شما کمک می‌کند که تصمیم بگیرید، آیا به بیمارستان بروید یا خیر. انقباضات ضعیف و نامنظمی که بعد از حمامی گرم کاهش می‌یابد بدین معناست که می‌توانید برای چند ساعت دیگر در منزل بمانید (البته اگر نشانه‌های خطر دیگری مثل خونریزی، سردردها، پاره شدن کیسه آب یا تپش قلب وجود نداشته باشد.) در نظر داشته باشید که انقباضات قوی و منظمی که دردناک‌تر می‌شود و پس از حمامی گرم ناپدید نمی‌گردد، نشان می‌دهد که اکنون زمان رفتن به بیمارستان فرا رسیده است.

نظارت بر انقباضات به پزشک یا ماما کمک می کند تا پیگیر خطرات بالقوه دیگر باشند. برای مثال انقباضات کوتاه، متعدد و دردناکی که به رحم فرصتی برای آرامش نمی‌دهد و دهانه رحم را باز نمی‌کند، انقباضات «هایپرتونیک»hypertonic نامیده می‌شود این انقباضات می‌تواند زایمان را طولانی کند. البته استفاده از مسکن یا اتصال به سرم می‌تواند الگوی این انقباض را کنترل کند.

get-acquainted-with-the-concept-of-uncomfortable-pregnancy-contractions

انقباضاتی که ضعیف، نا منظم و بی‌تاثیرند، اغلب در بارداری‌های چند قلویی رخ می‌دهد. همچنین اگر مادر مسکن دریافت کرده باشد یا اگر بچه برای لگن مادر بسیار بزرگ باشد نیز علائم مشابهی دارد. این نوع از زایمان با خطر خونریزی پس از تولد نوزاد و طولانی شدن مدت زایمان را افزایش می‌دهد و گاهی نیاز به مداخلات پیشگیرانه ضروری خواهد بود.

اگر انقباضاتی با الگوی ثابت، مثلا هر ۶ دقیقه یکبار یا ۱۰ بار در ساعت احساس می‌کنید سریعا با پزشک‌تان تماس بگیرید زیرا احتمالا پروسه‌ی وضع حمل‌تان اغاز شده‌است.

تجربه یک مادر باردار در هفته ششم؛

این خانم که یک بار سابقه سقط جنین داشته است می گوید که در طول روز از انقباضات ملایم و مکرر و کمی شدیدتر در هنگام شب رنج می برد. این تیر کشیدگی ها در حدود پنج دقیقه ادامه داشته و سپس متوقف می شوند.

مسلما این خانم از سقط جنین دوباره بسیار نگران است، البته تاکنون لکه های خونی یا خون ریزی نداشته و از نظر سلامتی نیز وضعیت خوبی دارد. البته برای اطمینان از سلامت جنین و مادر و رفع نگرانی های احتمالی ممکن است پزشک او پیشنهاد انجام یک آزمایش خون را بدهد تا بتواند اندازه HCG خون (نام هورمونی که نشان دهنده بارداری است) را اندازه گیری کند. در واقع در هفته ششم بارداری استفاده از سونوگرافی برای مشاهده دقیق هر گونه وضعیتی کمی زود است.

در واقع بعد از اندازه گیری HCG و سایر نشانه ها، هیچ گونه نشانه ای از سقط جنین وجود ندارد و انقباضاتی که این خانم احساس می کند به احتمال زیاد مربوط به رشد طبیعی جنین در بدن مادر است. 
در حقیقت رحم مادر در حال پرورش جفت، کیسه مایع رحمی و پر کردن آن به وسیله مایع رحمی است.

جنین برای جایگزینی در رحم نیاز به زمان دارد و پس از قرار گرفتن رشدش آغاز می کند. البته بسیاری از خانم ها در این دوران احساس ناراحتی نمی کنند، اما عده ای از خانم ها به علت داشتن رحمی بسیار حساس، احساس ناراحتی می کنند.

این شرایط در سه ماهه دوم بارداری کمی متفاوت است و اغلب خانم های باردار انقباضات ملایم یا درد ناک را تجربه می کنند، زیرا در این دوره رحم در حال رشد باعث کشیده شدن بافت های ماهیچه ها می شود.

البته احساس انقباض، درد و گرفتگی بیشتر شب ها و زمانی که بدن در حال آرامش است به سراغ مادران می آید. احتمالا این احساس به دلیل حرکت های جنین در شب است زیرا در طول روز فعالیت های مادر باعث تکان خوردن رحم می شود و شب ها هنگامی که از فعالیت های مادر کاسته می شود و رحم ثابت و بی حرکت می شود، جنین احساس می کند که حالا زمان بازی اوست. به همین دلیل وقتی خانم های باردار در حال استراحت هستند و کاری انجام نمی دهند بیشتر متوجه حرکات رحم خود می شوند.

بسیاری از بانوان بعد از نزدیکی با همسرشان انقباضات ملایمی را احساس می کنند. در بیشتر موارد مسئله ای برای نگرانی وجود ندارد. در دوران بارداری یا غیر از آن، این روابط در خانم ها باعث انقباضات رحمی می شود.

در اواخر دوره بارداری انقباضات شدیدتر می شوند، این شدت نشانه وقوع کارهای مهمی در بدن و رحم مادر است. خانم هایی که قبلا مراحل زایمان را تجربه نکرده اند ممکن است فکر کنند که این انقباضات نشانه درد زایمان است.

آنها در انتظار انقباضات مکرر در فواصل منظم هستند و هنگامی که با چیزی بیشتر از گرفتگی های عادت ماهیانه روبرو می شوند و برای چند ساعت نیز ادامه می یابد فکر می کنند؛ خوب این درد زایمان است. سپس دوش گرفته و شروع به راه رفتن می کنند که در این زمان دیگر دردی احساس نمی کنند.

یا در حالتی بدتر، سوار ماشین شده (به همراه همسر مضطرب خود و کیفی که تمامی لوازم مورد نیازشان را در آن جمع آوری کرده اند) و بطرف زایشگاه به راه می افتند، در آنجا آنها را به دستگاه های مختلف وصل می کنند و سرانجام متوجه می شوند، خبری نبوده است.

در حقیقت این که خبری نبوده؛ تمرینی برای آمادگی برای مراحل زایمان است. این مسئله را درعلم پزشکی نشانه های اولیه زایمان می نامند. رحم شما در آمادگی برای زایمان باید کارهای زیادی انجام دهد.

رحم باید فشار وارد کند تا سر جنین به طرف پایین آمده و وارد کانال خروجی شود. دهانه رحم باید آن قدر نرم و نازک گردد تا بتواند به اندازه کافی باز شود. دهانه رحم ماهیچه کوچک قوی ای است که باید در دوران بارداری بسیار محکم باشد تا جنین را در داخل رحم نگهداری کند، به همین خاطر گاهی در برابر خروج جنین از رحم کمی مقاومت می کنند و به انقباضات بیشتری برای نرم و باز کردن دهانه رحم نیاز است.

تجربه یک مادر از انقباضات مراحل زایمان 

خانمی که زمان اولین زایمانش فرا رسیده بود و دو هفته نیز از موعد زایمانش نیز گذشته بود می گوید که به همراه همسرش ساعت انقباضات را اندازه گیری و یادداشت می کردند.

این انقباضات واقعا ناراحت کننده، سخت و خسته کننده بودند. او می گوید: هر دفعه فکر می کردم که اینها باید درد زایمان باشند، بلی؟ نه. شب ها پس از دیگری می گذشتند و انقباضات با نظم خاصی می آمدند و می رفتند.

ما هم به این انقباضات توجه زیادی می کردیم و احساس می کردیم که باید تمامی آنها را یادداشت کنیم و مراقب همه چیز باشیم تا زمان موعود فرا رسد. شاید این به دلیل چیزهایی بود که در کلاس بارداری آموخته بودیم و می خواستیم تا حد امکان خود را مشغول نگهداریم تا انقباضات حقیقی شروع شوند. با توجه به ناراحتی هایی که داشتم، مسلما بهترین روش برای گذراندن وقت خوابیدن بود.

بهتر است بدانید که زمانی که مراحل زایمان شروع می شود شما دیگر نمی توانید این گرفتگی های عضلانی را انقباض بنامید. در این مورد شک نداشته باشید زیرا آنها به طور کل شدیدتر از انقباضاتی است که تا آن زمان احساس کرده اید.

در واقع آنها را باید جریانات شدید و سریع نامید. این انقباضات آنچنان شدید و قوی هستند که سرانجام جنین را از کانال خروجی رحم به بیرون هدایت می کنند. وقتی به شما می گویند انقباضات مراحل زایمان را تشخیص خواهید داد، مطمئن باشید، این حقیقت دارد.

سئوال: در چه مواردی از داروی پیتوسین استفاده می شود؟

در هنگام زایمان از داروی پیتوسین Pitocin primer استفاده می شود. پیتوسین برای وادار کردن به زایمان یا برای کمک به روند زایمان استفاده می شود. پیتوسین شکل مصنوعی اکسی توسین طبیعی (هورمونی که باعث انقباضات شما می شود) است. که از طریق رگ تزریق می شود و باعث قویتر و نزدیک تر شدن انقباضات به یکدیگر می شود.

اگر خطر ادامه بارداری برای مادر یا جنین زیاد باشد یا مراحل زایمان به آهستگی صورت می گیرد، پیتوسین می تواند در این موارد دارویی قابل استفاده باشد. اما، برنامه برای وادار کردن به زایمان برای آسودگی خانم باردار یا پزشک می تواند به خطر برای سلامتی مادر و جنین بیانجامد.

دکتر کریس کنلن می گوید: وادارکردن به زایمان، احتمال خطر برای زایمان از طریق سزارین، زایمان طولانی مدت، عفونت و نیاز به مسکن برای درد را افزایش می دهد

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 2 =