نکاتی پیرامون کاشت مو

نکاتی پیرامون کاشت مو

نی نی تایم:کاشت و پیوند مو به صورت یک عمل سرپایی و بدون بیهوشی همراه با بیحسی موضعی بوده و شخص متقاضی کاشت مو در حین عمل هیچگونه دردی حس نمیکند. با این مطلب همراه باشید تا با نکات پیرامون کاشت مو آشنا شوید.

پس از اتمام یک جلسه کاشت مو (که حدود ۳-۸ ساعت طول میکشد) به مدت یک روز پانسمان مناسبی روی سر گذاشته میشود. بیمار فردای آن روز جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه میکند. در روز دوم بعد از عمل میتواند به حمام برود؛ اما دلمه هایی در محل کاشت ایجاد شده که نباید دستکاری شود و این دلمه ها تا روز پانزدهم از بین میروند. موهای کاشته شده به مدت ۲ هفته رشد میکنند که این اتفاق نشان دهنده گرفتن پیوندهاست؛ اما درصد زیادی از موها از هفته سوم شروع به ریزش کرده و موهای جدید از ماه دوم به بعد ظاهر میشوند که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل بوده و به مرور ضخیم میشوند.

در اغلب افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت شده و ریزش پیدا میکنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود ۴ ماه) کم پشت تر از سابق دیده میشود، این حالت شوک نامیده شده و موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد میشود. موهای کاشته شده در ۶ ماه اول نازک، کرکی و کم تراکم ظاهر میشوند و از ماه ششم به بعد موها پرپشت تر شده و تا ۱۲ ماه کامل میشوند.

بهبودی  دوره ریکاوری در افراد مختلف، متفاوت میباشد. برای ۲۴ ساعت پس از عمل، نباید رانندگی کرده و یا با ماشین آلات خطرناک کار کنید. بخیه های احتمالی استفاده شده در این درمان معمولاً پس از گذشت ۷ روز کشیده میشوند و پیوندهای زده شده پس از گذشت ۱۰ روز در محل خود محکم میشوند. پس از گذشت ۱ تا ۲ روز از عمل پیوند موی طبیعی، اکثر بیماران نیازی به استفاده از داروهای مسکن برای کاهش و کنترل درد ندارند. وضعیت پیوند مو سر بیمار با توجه به مجموعه ای از شرایط همچون مقدار موی موجود روی سر فرد، شرایط پوستی و ویژگیهای درمانی بیمار، در فاصله زمانی کمتر از یک ماه برای سایرین غیر قابل تشخیص خواهد شد. به هرحال، این شرایط برای بعضی بیماران برای مدت دو تا سه ماه برطرف میشود. موهای پیوند زده شده فرآیند رشد خود را با گذشت ۳ تا ۴ ماه پس از عمل جراحی شروع میکنند. به این ترتیب رشد کامل و عادی موها پس از کاشت موی طبیعی به یک سال زمان نیاز دارد

.توصیه و مراقبتهای پس از کاشت مو

مراقبت بعد از کاشت مو از اهمیت زیادی برخوردار می باشد . شب پس از انجام عمل کاشت مو و چند شب پس ازآن، بهتر است سر خود را بالاتر از بقیه اعضای بدن قرار دهید. در صورت نیاز برای خواب و درد داروهایی تجویز میشود. عموماً به داروهای آنتی بیوتیک نیازی نیست. صبح پس از جراحی کاشت مو، هدبند را خارج میسازید و دوش میگیرید و پوست سر خود را سه مرتبه میشویید، فقط برای روز اول این کار را انجام دهید.در روزهای باقیمانده هفته، باید روزی دو مرتبه دوش بگیرید. به شما آموزش داده میشود که در حین دوش گرفتن به آرامی ناحیه کاشته شده را با یک شامپوی مخصوص به آرامی تمیز کنید. گرافت های واحد فولیکولی به خوبی در نواحی دریافت کننده قرارگرفته اند و در حین دوش گرفتن از جای خود بیرون نمی آیند. درصورتیکه از دستورالعمل های عرضه شده پیروی کنید، پس از اولین دوش، دیگر به بانداژ نیازی نخواهید داشت.اگرچه برای هفته اول پس از جراحی ریزش مو باید با احتیاط با موی خود رفتار کنید، ده روز پس ازآن میتوانید شامپو زدن، شانه زدن و مراقبتهای موی نرمال را از سر بگیرید. در این زمان، گرافت ها به خوبی سر جای خود محکم شده اند. همچنین در این زمان میتوانید موهای خود را کوتاه کنید. چهار هفته پس از کاشت مو، در صورت تمایل، میتوانید موهای خود را رنگ کنید.عموماً بیماران میتوانند کارهای روزمره خود را فوراً پس از عمل کاشت مو از سر بگیرند. ورزش محدود در اولین هفته شروع میشود. برای چند هفته پس از جراحی کاشت مو بسته به نوع برش ناحیه اهدا کننده و شل بودن پوست سر، باید از انجام حرکات ورزشی سنگین خودداری کنید.

نکاتی در مورد کاشت موی سر 

موهای جلو و طرفین سر مردان می ریزد یا طاس می شود ولی موهای پشت سر یعنی بین دو گوش نمی ریزد. این مشکل ریزش مو در مردان ، تنها در اثر هورمون مردانه که از زمان بلوغ ترشح می شود، بوجود می آید. البته در مردانی که به صورت ژنتیکی، گیردنه این هورمون را در موهای این مناطق دارند. مردانی که گیرنده هورمون مردانه در موهای این ناحیه را ندارند دچار طاسی موی مردانه نمی شوند. البته علت اینکه چرا برخی از مردان گیرنده هورمون مردانه در موهای خود را دارند، مشخص نیست اما ما این مژده را به شما می دهیم که در همه مردان جهان ، موهای پشت سر (یعنی موهای بین دو گوش) هرگز در اثر هورمون مردانه نمی ریزد، چرا که گیرنده هورمون مردانه را ندارد.خبر مهم ما این است که این موها اگر به جلوی سر منتقل شوند نیز ، بدلیل اینکه گیرنده هورمون مردانه را دارند، هرگز دچار ریزش موی هورمونی نمی شوند.

 

شایعترین علت ریزش مو در آقایان، آندروژنتیک (هورمونی ارثی) است.

کاشت مو یک نوع جراحی زیبایی است. در یک کاشت موی حرفه ای ۱۰ تا ۱۳ هزار تارموی پشت سر، به طریق هنرمندانه ای به جلوی سر آورده می شود. بطوریکه ظاهر چهره فرد چنان تغییر می کند که به نظر می رسد حداقل ۴۰ هزار تار مو کاشته شده است. هر چه تیم کاشت در چیدمان موهای سر با تجربه و خبره تر باشند این تراکم مو بیشتر دیده خواهد شد.

 • چرا کاشت مو ؟

آیا زمان آن نرسیده که از موهای ذخیره شده در پشت سرتان، برای اصلاح طاسی و کم موئی جلوی سر که باعث مسن تر شدن و تغییر چهره شما شده است استفاده نمائید. بانک مو که شامل موهای ذخیره شده در پس سر بین دو گوش می باشد میتواند تا ۱۳ هزار تار مو را به جلوی سر شما هدیه دهد، بدون آنکه خود این منطقه دچار کم پشتی و کم موئی شود.

 • کسانی بهترین نتیجه را از کاشت موی سر می گیرند که…
 1. هر چه سطح منطقه کم مو یا طاسی کمتر باشد، نتیجه کاشت مو بهتر خواهد بود.
 2. هر چه تراکم موهای بانک مو بیشتر باشد و واحدهای فولیکولی سه تایی و چهارتایی بیشتری داشته باشد ، تنیجه کاشت مو بهتر خواهد بود.
 3. هر چه تارهای موی ناحیه بانک مو ، ضخیم تر باشد.
 4. هر چه تیم پزشکی کاشت مو سابقه کار و مهارت بیشتری در برداشت و کاشت داشته باشند.

 

 • چه کسانی می توانند کاشت مو داشته باشند؟
 1. افرادی که طاسی یا کم موئی مدل مردانه دارند یعنی جلو و کناره های سر کم مو است و پشت سر، پرمو است.
 2. افرادی که در بچگی دچار سوختگی سر، ریش و سبیل و یا ابرو شده اند.
 3. افرادی که در ناحیه سر، ریش یا ابرو جای زخم (اسکار) دارند.
 4. افرادی که تاتوی ابرو انجام داده اند.
 5. کسانی که بیماری های خود ایمن موهای سر یعنی ریزش موی سکه ای، بیماری لیکن پلان، بیماری لوپرس دیکوئید و … را ندارند که تشخیص بیماری ها توسط متخصص پوست و مو انجام می گیرد.
 
نکات مهم:
 1. هنگام مراجعه به هر کلینیکی از مجوز فعالیت آن مرکز از طرف وزارت بهداشت و درمان جمهوری اسلامی ایران اطمینان حاصل نمایید.
 2. از حضور فعال پزشک متصص پوست و مو در آن کلینیک اطمینان حاصل فرمائید.
 3. کاشت مو در عین سادگی و سرپائی و غیر تهاجمی بودن آن، عمل حساسی است که نیاز به تجربه، مهارت و تخصص دارد، که به صورت هنرمندانه توسط متخصصین کاشت مو صورت پذیرد، و معیار یک کاشت موی موفق، طبیعی بودن خط رویش مو، تراکم مو، نماندن اثر جراحی از برداشت و کاشت سر در پشت و بالای سر می باشد.

لذا فریب قیمت های پایین، تعداد تار موهای غیر معقول، روش های اختصاری با نام ها و عناوین مختلف، استفاده از عکس های اینترنتی خارجی یا عکس های لو رفته از آرشیو کلینیک ایران FIT و یا سایر مراکز معتبر را نخورید. بدلیل آنکه مخزن دهنده مو (بانک مو) محدود است کاشت موی خود را به افراد با تجربه و متخصص و کلینیک های دارای مجوز بسپارید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

90 − 83 =