عواقب خطرناک زیاد ایستادن در بارداری

نی نی تایم: درست است که زنان به اندازه مردان توانایی انجام کار فیزیکی را دارند اما زمانی که باردار می‌شوید همه چیز تغییر می‌کند. آنچه می‌خورید، هرچیزی که احساس می‌کنید و کاری که انجام می‌دهید جنین شما را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. پاها کمی بیشتر از باری که دارند تحمل می‌کنند اما در زمان بارداری این بار افزایش پیدا می‌کند. اگر زمان طولانی بایستید قطعا اذیت خواهید شد. در این دوران باید بدانید چند ساعت می‌توانید بایستید و عواقب و عوارض زیاد ایستادن در دوران بارداری چیست.

حالت‌های خاص روحی و جسمی که آنها در این دوران تجربه می‌کنند، شرایط را تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد کارهای خانه، که یک خانم هر روز با آنها در ارتباط است باید به شیوه‌های دیگری انجام شوند.

البته منظور این چند خط این نیست که یک خانم باردار از عهده اداره خانه و کارهایش برنمی‌آید بلکه می‌خواهیم بگوییم خانم‌های باردار برای رتق و فتق راحت‌تر امور خانه‌ باید به چه نکته‌هایی توجه کنند تا هم خودشان آسیب نبینند و هم کارهای خانه روی هم انباشته نشده و سررشته کارها از دست کدبانوی خانه خارج نشود. اگر شما هم در این دوران شیرین به سر می‌برید برای یاد گرفتن این مهارت‌ها با ما همراه باشید.

 ایستاده نه

اگر در دوران بارداری به سر می‌برید بدانید که ایستادن زیاد به شما آسیب می‌زند و کمردردهای زیادی را برای‌تان به‌دنبال خواهد داشت. سعی کنید تا آنجا که ممکن است کارهای‌تان را به‌صورت نشسته انجام دهید؛ کارهایی مانند اتوکشی، پاک کردن برنج، تا کردن و چیدن لباس‌ها در کمد و… . سعی کنید خودتان را قانع کنید که از حالا به بعد باید جور دیگری همان کارهای ساده همیشگی را انجام دهید.

کارهای ممنوع

در دوران بارداری سعی کنید از مواد شوینده شیمیایی کمتر استفاده کنید. خم شدن‌ها و سابیدن سرامیک‌ها و کاشی‌ها در این روزها برای شما مضر است و همه اینها وقتی با بو و بخارهای شوینده‌های شیمیای همراه می‌شود اثرات غیرقابل جبرانی را بر جنین شما خواهد داشت. با همسرتان صحبت کنید و از ایشان بخواهید در این ایام، شست‌وشوی سرویس بهداشتی و حمام را به‌عهده بگیرد.

فرزند دوم شما

اگر برای بار دوم قرار است موهبت مادرشدن را تجربه کنید، باید تفاوت‌های این حاملگی را با بارداری دفعه اول درنظر بگیرید. این بار شما فرزند کوچک‌تر دیگری دارید که خودش احتیاجات مخصوص به‌خود را دارد. مراقب باشید که دلمشغولی‌های حاملگی شما را از توجه به او غافل نکند. حواس‌تان به تغذیه او نیز باشد.

می‌توانید برای انجام برخی کارهای سبک خانه از کودک خود کمک بگیرید. با این کار علاوه بر اینکه او را برای ورود فرزند دوم خانه آماده می‌کنید به او درس عملی بزرگ‌تر بودن و مسئولیت پذیری می‌دهید.

اگر درس می‌خوانید

بسیاری از خانم‌های باردار این روزها مشغول تحصیل و درس خواندن هم هستند. اگر شما هم از این دسته هستید سعی کنید در این ایام منظم‌تر از قبل شوید و کارهای‌تان را به قسمت‌های کوچک‌تر خرد کنید و در تعداد دفعات بیشتر و با زمان کمتر انجام دهید تا هم به خانه‌داری‌تان برسید و هم به درس‌ها و پروژه‌های‌تان؛ به‌عنوان مثال صبح‌ها حدودا بعد از صرف صبحانه مقدمات تهیه شام را آماده کنید، گوشت، مرغ یا هر ماده فریزری دیگری که مدنظر دارید را از فریزر خارج کنید تا یخ آن باز شود.

۳-۲ساعت مانده به ظهر خورش‌تان را ذره‌ذره آماده کنید و در نهایت برنج را بپزید تا مجبور نشوید سرشب ۳-۲ ساعت مداوم کنار اجاق گاز به حالت ایستاده مشغول تهیه کردن شام باشید. با این زمان‌بندی می‌توانید زمان‌هایی را هم برای استراحت و رسیدگی به درس‌هایتان داشته باشید.

۳‌ ماه حساس

۳‌ ماه ابتدایی بارداری ماه‌های حساسی هستند که بی‌دقتی و سهل‌انگاری در آن می‌تواند خطرات غیرقابل جبرانی برای شما به‌دنبال داشته باشد. در این ایام سعی کنید اجسام سنگین‌تر از ۳کیلو را بلند نکنید.

این روزها حواس‌تان بیشتر از قبل به تغذیه‌تان باشد، موادی مانند زعفران را در این ماه‌ها کم کنید یا از برنامه غذایی‌تان حذف کنید. در این ۳‌ماه مراقب باشید که مدت زمان زیادی را به‌صورت ممتد صرف امورات خانه نکنید بلکه هر ۱۵دقیقه که به انجام کارها مشغول بودید باید حدود نیم ساعت استراحت کنید.

ایستادن چه تاثیری بر بارداری دارد؟

باردرای بیماری نیست اما بدن شما شکننده است. این به آن معنا نیست که شما نیاز به استراحت مطلق دارید و حتی ممکن است بتوانید ورزش هم بکنید. اما از ایستادن برای ساعت‌های طولانی باید خودداری کنید. در اینجا به برخی عوارض ایستادن به مدت طولانی اشاره می‌شود.

درد در قسمت پایینی کمر

حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد از خانم‌های بارداری دچار درد در ناحیه قسمت پایینی کمر هستند. اغلب خانم‌ها از درد پا نیز شکایت دارند. اگر کار شما به گونه‌ای است که مستلزم ایستادن است احتمالا درد در این قسمت کمر در شما بیشتر است.

افزایش فشار خون بارداری

افزایش فشار خون برای هر فردی خطرناک است اما برای زنان باردار می‌تواند به مسئله مرگ و زندگی تبدیل شود. مطالعات نشان می‌دهد ایستادن طولانی می‌تواند موجب افزایش فشار خون در زنان باردار شود.

بروز درد لگنی

برخی زنان طی بارداری به درد کمربند لگنی که با عنوان اختلال عملکرد سفیزپوبیس شناخته می‌شوند، مبتلا شوند. این اختلال درد زیادی را در ناحیه لگن به ویژه استخوان آن ایجاد می‌کند. ایستادن طولانی مدت می‌تواند به منجر به بدتر شدن نشانه‌های این اختلال از جمله درد شدید کف لگن شود.
 

توقف رشد جنین

اگر به مدت طولانی و در حال ایستاده کار کنید این احتمال وجود دارد که جنین رشد کافی نداشته باشد و حتی دچار توقف رشد شود.

عامل زایمان زودرس

برخی مطالعات نشان می‌دهد که ایستادن به مدت طولانی می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود.

کاهش فشار خون

سرپا ایستادن زیاد بدون وقفه می‌تواند موجب کاهش فشار خون مادر باردار شود.

تشدید ورم پا

بسیاری از خانم‌های باردار از ادم یا تورم پا در طول بارداری رنج می‌برند. ساعت‌ها ایستادن بدون وقفه این شرایط را تشدید می‌کند.

پیشگیری از زیاد ایستادن

اگر سبک زندگی یا کار شما به گونه‌ای است که باید ساعت‌ها بایستید وقت آن است که نگاه واقع بینانه‌تری داشته باشید. اقداماتی وجود دارد که عوارض جانبی این ایستادن را به حداقل برساند. در صورتی که در طول بارداری زیاد می‌ایستید نکات زیر را رعایت کنید:

  • اگر بارداری پرخطر دارید و بیشتر از ۴ ساعت در روز می‌ایستید بهتر است کارتان را عوض کنید و به کار پشت میزی رضایت دهید. با رئیستان صحبت کنید و در صورت نیاز از پزشکتان یادداشتی بگیرید که نشان دهد نباید ساعات طولانی بایستید. شاید مجبور باشید ۲۴ هفته پایانی بارداری را به مرخصی بروید.

  • اگر کار شما به گونه‌ای است که بیش از ۳۰ دقیقه در روز می‌ایستید باید این زمان را کمتر کنید. اگر احساس ناراحتی می‌کنید بهتر است دنبال کار جدید بگردید.

  • اگر کار شما نیاز به ایستادن طولانی در یک مکان مشخص دارد بهتر است گهگاهی راه بروید.

  • در صورت ایستادن به مدت زیاد بهتر است از جوراب محافظ استفاده کنید.

  • در طول سه ماهه دوم و سوم پوشیدن کمربند مادری می‌تواند از شکم شما محافظت کرده و از فشار پشت شما کم کند.

  • ایروبیک در آب را امتحان کنید. این ورزش یک روش مناسب برای از بین بردن کمردرد است.

  • اگر نمی‌توانید از زیاد ایستادن خودداری کنید از زیر پایی یا چهارپایه استفاده کنید.

  • هر زمان امکان داشت یک پایتان را روی زیرپایی قرار دهید و بعد از مدتی پاها را جا به جا کنید.

  • سعی کنید از کفشی استفاده کنید که از قوس کف پا پشتیبانی کند.

  • اجازه ندهید بارداری برای شما تبدیل به بیماری شود. درست است که نمی‌توان توقع داشت خانم باردار چون باردار است کارش را ترک کند اما اگر کارتان طوری است که باید ساعت‌ها سرپا بایستید در حالی که باردارید بهتر است با رئیستان در این باره صحبت کنید.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here