تکنیک ماساژ برای رفع سردرد تنشی

یکی از انواع سردرد که شاید بتوان به عنوان رایج‌ ترین و شایع‌ ترین سردردها در میان زنان و مردان از آن نام برد، سردردهای تنشی است. این مقاله، تکنیک ماساژ برای کاهش سردردهایی است که در اصطلاح به آن‌ ها سردردهای تنشی می‌ گوییم.

سردردهای تنشی است که به دلیل التهاب و انقباض‌ های عضلانی ناشی از تنش‌ ها و استرس‌ های روزمره به وجود می‌ آید. بسیاری از مردم برای درمان تمامی سردردها، دست به دامن انواع مسکن‌ ها می‌ شوند در حالی که چاره تسکین همه دردها، قرص و داروی شیمیایی نیست. آن چه پیش روی شماست تکنیک ماساژ برای کاهش سردردهایی است که در اصطلاح به آن‌ ها سردردهای تنشی می‌ گوییم.

گام اول

پیش از شروع ماساژ، یک لیوان آب بنوشید و یک لیوان آب هم کنار دستتان بگذارید تا بعد از اتمام ماساژ بنوشید. این که بدن شما به هنگام دریافت ماساژ و ۲۴ ساعت بعد از آن، آب کافی دریافت کرده باشد بسیار اهمیت دارد، زیرا نوشیدن آب به میزان کافی موجب دفع سموم و اخلاط زائد از بدن می‌ شود. بنابراین ۲۴ ساعت بعد از گرفتن ماساژ، به میزان کافی آب بنوشید تا علاوه بر دفع سموم با آب‏ رسانی مناسب به سلول‌ های عضلانی، به خوبی آن‌ ها را تخلیه، راحت و ریلکس کنید.

گام دوم

انگشت شست هر دو دست را روی پل بینی قرار دهید، به گونه‌ ای که نرمی انگشت روی نقطه پل قرار بگیرد؛ درست آن جایی که بینی به پیشانی اتصال پیدا می‌ کند. این دو نقطه را با فشار اندک دست‌ ها ماساژ دهید. این ماساژ یک نوع ماساژ نقطه‌ ای است. فشاری که به دستتان وارد می‌ شود، نباید آنقدر زیاد باشد که درد احساس کنید. نقطه پل روی بینی را ۵ بار و هر بار به مدت ۱۰ ثانیه فشار دهید. سعی کنید هر دو نقطه را به طور همزمان ماساژ دهید.

گام سوم

در این مرحله در حالی که هنوز انگشتتان روی نقطه پل وجود دارد، هر دو شست را به سمت بالا بچرخانید، به این شکل که سرانگشتتان روی نقطه باقی بماند و نرمی شستتان روی ابتدای ابرویتان قرار بگیرد. وقتی این تکنیک را اجرا کردید، آن را به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید و چند بار آن را تکرار کنید.

گام چهارم

ناحیه زیر ابروها، یکی دیگر از نقاطی است که ماساژ آن تأثیر زیادی در کاهش سردردهای تنشی دارد. برای ماساژ این نقطه، از انگشت شست و سبابه کمک بگیرید. پوست زیر ابرو را بگیرید و سعی کنید آن را ابتدا به سمت بینی و سپس به سمت خارج ابرو بکشید و این حرکت را چند بار تکرار کنید. این تکنیک را ۱۰ بار تکرار کنید و هر بار آن را ۵ ثانیه ادامه دهید.

گام پنجم

نرمی سرانگشتان ۳ انگشت اشاره، میانی و حلقه را روی شقیقه‌ تان قرار دهید و با فشاری اندک، این نقطه را برای ۱۰ ثانیه فشار دهید و پس از این، با حرکت دایره‌ وار، سرانگشتانتان را در جهت عقربه‌ های ساعت حرکت دهید و نقطه مشخص شده را ماساژ دهید.

گام ششم

در این مرحله، سرتان را مستقیم نگه‌ دارید و سپس آن را آرام و آهسته به سمت شانه راست خم کنید. در این حالت نباید گوشتان با شانه‌ تان تماس پیدا کند. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت یک کشش طبیعی و مناسب برای عضلات گردن است که ارتباط مستقیم با عضلات ناحیه سر و صورت دارد. این حرکت را به همین صورت روی شانه چپ نیز اجرا کنید.

گام هفتم

کشش عضلات ناحیه گردن، اهمیت زیادی در کاهش سردردهای تنشی دارد، چرا که ریلکسی عضلات ناحیه گردن موجب ریلکسی عضلات سر و کاهش انقباض‌ های عضلانی در ناحیه سر می‌شود؛ بنابراین به کاهش اسپاسم‌های عضلانی در این ناحیه کمک می‌ کند. برای مدیریت این حرکت، دستتان را روی گردن و زیر گوشتان قرار دهید و به آرامی، گردن را به سمت راست و چپ حرکت دهید. این حرکت را باید به آرامی انجام دهید و بیش از اندازه، به گردنتان فشار نیاورید. این حرکت را در هر دو سوی چپ و راست تکرار کنید.

گام هشتم

برای کشش کامل عضلات و ماهیچه‌ های ناحیه گردن و سر، علاوه بر حرکت‌ هایی که به سمت چپ و راست انجام می‌ دهید، لازم است عضلات سر و گردن را در ناحیه جلو و پشت گردن نیز تقویت کنید. برای این منظور، باید خیلی آهسته سر را به سمت پایین هدایت کنید و چانه‌ تان را به قفسه سینه بچسبانید. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید و سپس سر را به آهستگی به سمت عقب هدایت کنید و اجازه دهید سرتان به مدت ۱۰ ثانیه در این شرایط باقی بماند تا کشش عضلات به طور کامل انجام شود. این تکنیک را ۳ تا ۴ بار تکرار کرده و هر بار، مدت زمان ۱۰ ثانیه را رعایت کنید.

گام نهم

در این مرحله، از سرانگشتان هر دو دست کمک بگیرید تا عضلات ناحیه پس گردن و پایین سر را به خوبی لمس کنید و به آرامی ماساژ دهید. این ماساژ به تخلیه فشارهای عصبی و اسپاسم‌ های ناحیه گردن کمک می‌ کند و در عین حال، به آزاد شدن عضلات این ناحیه و سردردهای ناشی از اسپاسم گردن منجر می‌ شود.

گام دهم

 

در این مرحله، از سرانگشتان برای ماساژ دادن عضلات و رفع اسپاسم پشت گردن استفاده کنید. این بار، سرانگشتانتان را به سمت گوش‌ ها هدایت کنید و به آرامی با چرخش‌ های دایره‌ وار، عضلات این ناحیه را ماساژ دهید. این ماساژ به شما کمک می‌ کند تا راهی به جز مصرف داروهای شیمیایی برای تسکین سردردتان داشته باشید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

95 − 93 =