اقدام به بارداری پس از عمل واریکوسل

اقدام به بارداری پس از عمل واریکوسل

بیماری واریکوسل اساساً با علل تقریبا مشخصی ایجاد می شود هم چون زاویه وارد شدن ورید بیضه چپ به ورید کلیه چپ و اشکال در دریچه های یکطرفه ای که خون را به سمت قلب هدایت می کنند. با ما تا پایان همراه باشید.

بیمار ممکن است با شکایت کوچک شدن بیضه مبتلا(بیشتر طرف چپ) ویا درد بیضه مراجعه کند ولی بیشتر به علت بررسی های انجام شده در زوجین نابارور کشف می‌شود.

واریکوسل چیست؟
 
واریکوسل تجمع عروق خونی است که در اطراف یک یا هر دو بیضه برخی پسران و مردان یافت می شود. موقعیت و تعداد وریدها طبیعی است. اما آن چه که غیر طبیعی است این است که این وریدها متورم شده اند و اندازه آن ها بسیار بزرگتر از حد معمول می باشد.Pregnancy after varicocele surgery
واریکوسل را میتوان از روی پوست اسکروتوم (ساکی که بیضه هارا نگه میدارد) لمس کرد. مردم عوام واریکوسل را با نام “کیسه کرم” توصیف می کنند.
حدود ۱ نفر از هر ۵ مرد (۲۰%) واریکوسل دارد. حدود ۴۰% مردان دارای مشکلات ناباروری واریکوسل دارند.
درجه بندی واریکوسل
گرید ۳ :

وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده اند

گرید ۲ :

وریدها در حالت ایستاده قابل لمس میباشند

گرید ۱ :

وریدها هنگام زور زدن قابل لمس میباشند

واریکوسل ساب کلینیکال:

که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می شود.

علت چیست؟
 
تورم رگ های وریدی خونی، به علت کاهش جریان خون در ورید های آن ناحیه از بدن بوجود می­آید. واریکوسل در اسکروتوم طرف چپ شایع تر است. این حالت به علت اختلاف در مسیر برگشت جریان خون این ناحیه از بدن به طرف قلب می باشد. واریکوسل یک طرفه در سمت چپ نیز شایع است.
واریکوسل دوطرفه اسکروتوم کمتر شایع می باشد.
Pregnancy after varicocele surgery
علائم واریکوسل چیست؟
 
اغلب هیچ گونه علامتی ندارد. با این وجود گاهی اوقات ممکن است موجب درد های مبهم، بیضه بشود. برخی پسرها تورم دردناک دارند. ممکن است علائم به مرور زمان و مدت ها پس از کشف اولیه واریکوسل گسترش یابد. واریکوسل زمانی که فرد نفس خود را نگه دارد و زور بزند معمولاً بزرگتر می شود؛ و در حالت دراز کشیده وریدها روی هم میخوابند.
 
واریکوسل چگونه تشخیص داده می شود؟
 
واریکوسل معمولاً در طی معاینات روتین چک آپ توسط مراقبین بهداشتی یافت می شود. واریکوسل در طرف راست بسیار نامعمول است. اگر تنها در طرف راست دیده شود لازم است تا آزمایشات تشخیصی بیشتر جهت پیدا کردن علت آن انجام شود.
بطور معمول واریکوسل در ابتدا در سنین نوجوانی کشف می شود ولی گاهگاهی در سنین قبل از بلوغ نیز پیدا می شود.
 
عوارض واریکوسل:
ایجاد درد
تحلیل و کوچک شدن اندازه
و نرم شدن قوام بیضه و ناباروری می باشد.
Pregnancy after varicocele surgery
درمان واریکوسل چیست؟
 
بیشتر موارد واریکوسل منجر به مشکلات پزشکی نشده و نیاز به درمان نیز پیدا نمی کند.
گاهی اوقات، واریکوسل خیلی بزرگ بوده و وریدها موجب ناراحتی­ های زیادی میشوند و یا اینکه تست های آزمایشگاهی مایع منی؛ علایمی از مشکلات ناباروری نشان میدهند. علت این موضوع ناشناخته است.
بعضی کارشناسان علت آن را این میدانند که جریان خون زیاد باعث گرم شدن بیضه هامی شود. در این حالت میتوان جراحی را جهت ترمیم وریدها پیشنهاد نمود. یک جراح روش های مختلف جهت تصحیح این عیب را میتواند بکار ببرد.
 
چرا واریکوسل را درمان می کنیم؟

هر واریکوسلی پس از تشخیص نیازمند درمان جراحی نیست و در صورت دارا بودن چند فاکتور نیاز به عمل جراحی دارد که این مطلب شامل فردی است که خصوصا در نوجوانی دچار اختلال رشد، توقف و یا تحلیل و کوچک شدن بیضه ها شود، ایجاد درد شدید بیضه ها(احتمال این وضعیت کم است) و یا ایجاد اشکال در روند بارداری به گونه ای که در زوجین نابارور، مرد دچار واریکوسل بوده و مدت کافی از ناباروری آن ها گذشته باشد و تشخیص بالینی وجود واریکوسل نیز به صورت لمس و مشاهده واریکوسل وجود داشته باشد و در عین حال فاکتور خانم طبیعی بوده و یا مشکل قابل حلی داشته باشد و وجود اشکال در آزمایش اسپرموگرام.

جمع شدن تمامی این فاکتورها شرایطی را فراهم می کند که بیمار نیازمند جراحی می باشد.
 
Pregnancy after varicocele surgery
 کودکتان را سریعاً به مرکز بهداشتی بیاورید اگر:
کودک شما درد بسیار شدیدی در ناحیه بیضه دارد.
 
واریکوسل درمان دارویی ندارد!

درمان جراحی واریکوسل به صورت باز و از طریق لاپاروسکوپی و در سطوح مختلف قابل انجام است، اما به شیوۀ لاپاروسکوپی خیلی توصیه نمی شود چرا که احتمال بازگشت آن وجود دارد.

روش جراحی میکروسکوپیک که از ناحیۀ پایین شکم انجام می شود برای درمان واریکوسل توصیه می شود، در این روش موضع مورد نظر را باز می کنیم و رگ هایی که دچار ایستایی خون و یا گشاد شده اند را می بینیم که البته نباید به هیچ عنوان شریان بسته شود و یا اعصاب آسیب ببیند، بنابراین بزرگ نمایی در این جراحی از آن جا که نیاز به دقت بسیار بالایی دارد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به طور متوسط ۸ ماه پس از عمل واریکوسل در صورت نرمال بودن دیگر فاکتورها در زوجین بارداری اتفاق می افتد.

دکتر محمدرضا صادقی، جنین شناس و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، در پاسخ به نگرانی درباره کیفیت اسپرم ها پس از جراحی واریکوسل اظهار داشت: اصولاً درمان در درجات بالای واریکوسل توصیه می شود و آن چه کاملاً مشهود است، بازگشت کیفیت اسپرم می باشد که به صورت بالینی نیز بهبود در کیفیت اسپرم دیده می شود.

پس از انجام جراحی واریکوسل باروری به صورت طبیعی و یا با استفاده از روش های کمک باروری نیازمند فاکتورهای مختلف در همسر مرد همچون سن و … می باشد که باید گفت این فاکتورها مطلق نیست و در میان زوج های مختلف متفاوت است.

Pregnancy after varicocele surgery
آموزش به بیمار
_جراحی واریکوسل معمولاً در شرایط سرپایی (مانند واحد جراحی روزانه) انجام می شود. بیماران میتوانند پس از ۲ روز به فعالیت روزمره غیر سنگین (مانند کار) برگردند.
_همه لباس ها و پوشش های بیرونی پس از ۴۸ ساعت برداشته می شود. نوار های چسب ریز محل عمل (Steri-Strips) به مدت ۷ الی ۱۰ روز باید در محل باشند.
_به بیمار آگاهی بدهید که ۴۸ ساعت پس از جراحی میتواند حمام بگیرد و خود را بشوید.
_یک رژیم معمولی و متعادل به محض برگشتن بیمار به خانه میتواند برقرار شود. به بیمار توصیه کنید که با مایعات شروع کرده و کم­ کم به غذا های جامد متمایل شود.
_داروهای ضد درد را مطابق دستور برای او تجویز کنید.
_۲ روز پس از عمل، دارو های غیر تجویزی مانند استامینوفن (تایلنول) یا ایپوبروفن (ادویل، موترین) را برای کاستن از درد میتواند به کار ببرد.
_بیمار میتواند به فعالیت های معمولی روزمره غیر سنگین که احساس میکند از پس آن برمی ­آید بپردازد. اگر فعالیتی موجب ناراحتی شد باید قطع شود. بیماران ۲ هفته بعد از جراحی میتوانند کار های سنگین­ تر (مانند وزنه برداری، دویدن نرم) را انجام دهند.
_به بیمار توصیه کنید که تا ۲ هفته از مقاربت امتناع نماید.
ناراحتی ها و علائم شایعی که نیاز به مداخله پزشکی ندارند:
بیماران شاید ناراحتی هایی پس از عمل جراحی احساس کنند. عوارض نادر است. ناراحتی ها و علائم معمول نیاز به مداخله پزشک نداشته و عبارتند از:
_قرمزی خفیف و یا تغییر رنگ جزیی در اطراف برش کشاله ران ممکن است بوجود بیاید که خود به خود بهبود می یابد.
_احساس سفتی اطراف و زیر محل عمل حدود ۳ هفته بعد از بین میرود.
_تا چند روز پس از عمل مقدار بسیار کمی از مایع کمرنگ از محل برش ترشح می شود. به بیمار توصیه کنید محل را تمیز و خشک نگه دارد.
_گلودرد، سردرد، تهوع، یبوست و درد تمام بدن به خاطر عمل جراحی و بیهوشی بکار رفته اتفاق می­ افتد.
 
Pregnancy after varicocele surgery
عوارض بعد از جراحی که نیاز به توجه پزشکی دارند:
_اگر زخم (معمولا ۳ تا ۵ روز بعد از عمل) عفونت کند تجویز آنتی­ بیوتیک لازم می شود. زخم گرم، متورم، قرمز و دردناک شده و مقدار قابل توجهی مایع از محل برش خارج می شود و شخص ممکن است تب کند.
_هماتوم ممکن است پیدا شود. تغییر رنگ وسیع اطراف برش شکمی میتواند در اثر خونریزی زیر پوستی باشد که باعث درد ضربان دار و برآمده شدن زخم می شود.
چند ماه بعد از عمل واریکوسل احتمال باروری و اسپرم سازی وجود دارد؟
 
پس از واریکوسلکتومی تقریباً در ۷۰-۶۶% بیماران پارامترهای مایع منی افزایش یافته و در ۶۰-۴۰% بیماران نیز میزان باروری افزایش می یابد. از آن جا که فرآیند تولید اسپرم (اسپرماتوژنز) ۷۲ روز طول میکشد، اولین علایم بهبود در آنالیز منی معمولاً تا ۴-۳ ماه پس از جراحی ظاهر می شود.
۴-۳ ماه پس از جراحی مایع منی فرد را آزمایش کنید؛ چونکه فرآیند تولید اسپرم (اسپرماتوژنز) ۷۲ روز طول میکشد و نیز خود اثرات ترمیم واریکوسل بر روی مایع منی میتواند تاخیری باشد.
 توصیه به کسانی که عمل واریکوسل انجام داده اند:
 
_بیمار ۷ الی ۱۰ روز پس از عمل برای بررسی زخم ناحیه عمل باید به کلینیک مراجعه نماید.
_برای پیگیری معاینه زخم و معاینه واریکوسل؛ برنامه­ ریزی به مدت ۸ هفته پس از جراحی انجام دهید.
_درباره ساختمان و آناتومی بیضه مطالعه کنید.
Pregnancy after varicocele surgery
عوارض عمل واریکوسل
 
بروز عوارض جانبی متعاقب ترمیم واریکوسل به طور قابل توجهی بسیار کم است. هیدروسل یا افزایش مایع اطراف بیضه ها در ۵-۲% بیماران اتفاق می­افتد. جراحی موفقیت­ آمیز اغلب میزان باروری در زوج های نازا را افزایش می دهد. میزان بروز عود واریکوسل تا حد ۱۰% گزارش شده است.
در ۰٫۹% موارد ترمیم های میکروسرجری واریکوسل، آسیب به شریان های بیضه گزارش شده است. این میزان در صورت عدم استفاده از ذره بین های اپتیکی بیشتر می شود. از آن جا که بیضه معمولاً از شریان های کرماستریک (Cremastric) و وازال (Vasal) عروق خونی اضافه تر دریافت میکند آتروفی بیضه پس از قطع شریان بیضه غیر معمول (۵%) می باشد.
بیضه­ های کوچک آتروفیه شده در معرض خطر بیشتری پس از آسیب اتفاقی شریان بیضه قرار دارند چون که در این موارد سایز شریان کوچکتر می باشد.
در بیماری که واریکوسل برای اولین بار در حین وازکتومی برای وی تشخیص داده می شود؛ جراحی واریکوسل همزمان با وازکتومی مورد بحث است. تاخیر در واریکوسلکتومی باعث باقی ماندن برگشت وریدی در این گونه بیماران شده و احتمالاً از آسیب به شریان بیضه اجتناب خواهد شد. ترمیم واریکوسل ۶ ماه پس از این و بعد از شکل­گیری عروق جدید مورد توجه می باشد.
 
دوام و یا عود واریکوسل را میتوان با جراحی میکروسرجری ترمیم نمود که بهبود بسیار خوبی در غلظت مایع منی، درصد تحرک و تعداد کل اسپرمهای متحرک در هر انزال را می دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 1 =