اولین معاینات پزشکی دوران بارداری

اولین معاینات پزشکی دوران بارداری: اولین ملاقات با پزشک باید در حدود هفته ی پنجم تا نهم دوران بارداری انجام گیرد.بعد از اینکه خانمی از خبر خوش و شورانگیز حاملگی خود مطلع شد. وقت آن است که درصدد برآید از خود و جنین داخل رحم خود مراقبت و مواظبت کامل به عمل آورد.
چون بیشتر بانوان به ویژه آنان که برای نخستین بار حامله می شوند نمی دانند چگونه از خود مواظبت کنند. بنابراین اولین اقدام آنها این است که زیر نظر پزشک متخصص یا مراکز بهداشتی درمانی قرار گیرند.
هدف از معاینات پزشکی دوران بارداری  این است:
۱- سلامت مادر تامین گردد.
۲- سلامت جنین که درحال رشد است تامین گردد.
۳- مادر از مراحل بارداری و زایمان آگاه گردد و خود را برای زایمان و تغذیه ی نوزاد یا شیرخوار آماده نماید.
۴-    پزشک یا مرکز بهداشتی درمانی در اختیار باشد تا در صورت وقوع حادثه ای دور از انتظار مادر و جنین کمتر آسیب ببیند.
اولین معاینات پزشکی دوران بارداری
اولین ملاقات با پزشک
 
اولین ملاقات با پزشک باید در حدود هفته ی پنجم تا نهم دوران بارداری انجام گیرد. پزشک در اولین ملاقات برای بانوی باردار پرونده ای تشکیل می دهد. و از حاملگی های پیشین او ، سابقه ی سقط جنین ، تاریخچه ی بیماریهای گذشته، تاریخچه بیماری هایی که در خانواده او وجود دارد و شیوه های جلوگیری از آبستنی های پیشین سوال خواهد کرد.
سپس او را معاینه میکند (معاینه عمومی، قد، وزن، فشارخون) و حاصل بررسی های پیشین مقایسه می نماید. این مقایسه ها برای تامین سلامت مادر بسیار باارزش است. معاینات پزشکی دوران بارداری و گفتگو با متخصص زایمان تا هفت ماه اول دوران بارداری باید هرماه و بعد از آن هر ۱۵ روز و در انتهای دوران بارداری هر هفته انجام گیرد.
وزن: 
در هر ملاقات ، وزن مادر باردار تعیین می شود. اگر در ماه های اول وزن مادر کم شده باشد نباید نگران شود. زیرا چه بسا این کمبود وزن معلول استفراغ های صبحگاهی است، که معمولا خانم های باردار در ماه های نخستین بارداری به آن دچار میشوند.
قد: 
قد هر خانم بارداری باید اندازه گیری شود. اندازه ی قد هرخانمی با اندازه ی لگن او تناسب و رابطه دارد. لگن کوچک ممکن است در زایمان مشکلاتی به وجود آورد.
معاینه پاها و قوزک پاها و دستها : 
پزشک در هر نوبت ملاقات با مادر باردار ، پاها و قوزک ها و دستها را معاینه میکند. مختصر ورم در آخر دوران بارداری مخصوصا در پایان روز طبیعی است. ولی اگر ورم در دوران بارداری زیاد شود، میتواند نشانه ی بیماری مسمومیت حاملگی باشد. همچنین پزشک ساق پاهای مادر را از نظر پیدایش واریس معاینه میکند.
فشارخون : 
فشار خون در هرنوبت ملاقات با پزشک اندازه گیری میشود. فشارخون طبیعی مادر باردار باید در حدود ۷۰/۱۲۰ میلی متر جیوه باشد. اگر فشارخون به ۹۰/۱۴۰ برسد جای نگرانی است. در موقع گرفتن فشار خون مادر باید در حالت آرامش باشد زیرا ترس، وحشت و هیجان ممکن است فشارخون را موقتا بالا ببرد.
معاینه ی دستگاه تناسلی : 
پزشک در اولین ملاقات ممکن است دستگاه تناسلی را معاینه کند تا از سلامت آن و اندازه ی لگن و نیز بسته بودن سررحم آگاهی یابد. (او دو انگشت خود را درون دستگاه تناسلی می نماید و با دست دیگر شکم را لمس می نماید). در این زمان ممکن است از مادر حامله پاپ اسمیر تهیه کند تا از سلامت سلولی دستگاه تناسلی اطمینان حاصل نماید. این معاینه دردناک نیست و برای جنین نیز خری ندارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here