تاثیر آلودگی هوا روی جنین در دوران بارداری

آلودگی هوا تاثیرات زیانباری بر سلامت جنین دارد. آلودگی هوا از طریق تنفس وارد ریه مادر شده و از طریق جریان خون جذب جنین می‌شود و به دلیل اینکه جنین، خون مادر را دریافت می‌کند بر روی جنین نیز تاثیر میگذارد.

در همین رابطه: تاثیر سیگار روی جنین

ممکن است مادر تحمل مشکلات آلودگی هوا را داشته باشد، اما به دلیل اینکه جنین از خون مادر تغذیه می‌کند و سلامت آن وابسته به میزان اکسیژن در جریان خون مادر است، هوای ناسالم تاثیرات مخربی بر آن دارد و از این جهت تنفس مادر در هوای سالم بسیار مهم است.

بارداری کم خطر و پرخطر

برای زنانی که حاملگی پرخطر دارند، تنفس در هوای آلوده خطرناک است. در حاملگی‌هایی با شرایط زیر تنفس هوای آلوده برای مادر و جنین خطرناک تر است:

در حاملگی‌های پرخطر که جنین رشد خوبی ندارد مادر نباید در هوای آلوده تردد کنند، زیرا میزان اکسیدان های خون در زمان آلودگی هوا بالا می‌رود. این دسته مادران بهتر است اصلاً و یا حداقل کمتر در شرایط آلودگی هوا قرار گیرند.

تاثیر مصرف میوه، سبزی و مواد حاوی آنتی اکسیدان

مصرف میوه‌ها، سبزی‌ها و غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان در روزهایی که وضعیت هوا ناسالم است، برای زنان باردار بسیار مفید است. بهتر است زنان باردار در روزهای آلوده کمتر از خانه بیرون روند و مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها را افزایش دهند. هم‌چنین فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی که میزان تنفس را افزایش می‌دهد نداشته باشند تا میزان سموم دریافتی به حداقل برسد.

اگرچه عوارض آلودگی هوا در زنانی که حاملگی پرخطر ندارند به اندازه زنان با حاملگی پرخطر نیست، اما حتی آن‌ها نباید در معرض آلودگی قرار گیرند. به طور کلی مادران باردار به هوای سالم نیاز دارند تا در دوران حاملگی شاهد نتیجه بهتری باشند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 12 =