خبر بارداری به همسر

خبر بارداری به همسر: توصیه‌هایی به خانم‌هایی که می‌خواهند باردار شدن‌ شان را به همسر، والدین و فرزندان‌شان اطلاع بدهند. قاعدگی شما عقب‌افتاده و برای مطلع شدن از این موضوع که باردارید یا خیر آزمایش خون داده‌اید؟ اجازه بدهید حدس بزنم: اگر شما به آزمایشگاه بروید و ببینید که جواب آزمایش مثبت است فوق‌العاده خوشحال می‌شوید، ضربان قلب‌تان تند می‌شود، لبخند به لب‌تان می‌نشیند و دوست دارید این خبر را به هر کسی که می‌شناسید زودتر اطلاع بدهید. اما کمی صبر کنید! خبر بارداری را به اطرافیان دادن کار مهمی است.

خبر بارداری به همسر:

 همه خانم‌ها به یک شکل این کار را انجام نمی‌دهند. بعضی‌ها تا خبر را می‌گیرند به والدین یا همسرشان زنگ می‌زنند و با شادی آن را اعلام می‌کنند. بعضی‌ها از گفتنش شرم دارند، مخصوصا اگر بارداری ناخواسته باشد و برخی دیگر، مدت‌ها آن را گوشه ذهن‌شان نگه می‌دارند تا به زبان بیاورند. می‌دانید از نظر پزشکان، کی و چگونه باید خبر بارداری را به والدین، همسر، فرزندان، دوستان و آشنایان و همکاران اطلاع داد؟

جنینی که شما در شکم دارید، فرزند شما و همسرتان است؛ پس همسرتان اولین نفری است که باید از این موضوع مطلع شود. اصلا مهم نیست که واکنش او در لحظه نخست چگونه باشد. فراموش نکنید پدر شدن در مردها حداقل ۹ ماه طول می‌کشد. جنین شما برای همسرتان چیزی غیرقابل لمس است و احساس مسوولیتی که از زمان اطلاع از خبر بارداری شما حس می‌کند ممکن است در نظرش بسیار سنگین باشد!

 ۵ پیشنهاد برای خبردار کردن همسر

– صبح، صبحانه فوق‌العاده‌ای درست کنید، میز را بچینید و او را با آرامش و نوازش بیدار کنید. جواب آزمایش را گوشه میز بگذارید تا خودش آن را بخواند.

– در یک بعد از ظهر دلپذیر کنار او بنشینید و آلبوم عکس‌های خودتان را همراه با همسرتان ورق بزنید. در صفحه آخر می‌توانید عکس سونوی خودتان را بچسبانید!

– از درب ورودی خانه تا اتاق خواب کاغذهایی بچسبانید و روی آنها جملاتی نظیر «یک خبر مهم»، «تو به زودی پدر خواهی شد» بنویسید.

– یک کفش نوزاد بخرید و آن را در یک جعبه کادو کنید، بعد روی روبان آن کارتی گذاشته و بنویسید: «یک نی‌نی کوچولو؛ هدیه به مهربان‌ترین بابای دنیا.»

– یک اس‌ام‌اس به همسرتان بفرستید و در آن بنویسید: «تبریک ۳=۱+۱»

بچه‌ها را خبر کنید

پس از همسرتان، فرزندان شما در اولویت هستند؛ ولی خیلی سریع به آنها اطلاع ندهید!

کودکان معمولا حس ششم خوبی دارند، پس نیازی نیست نگران خبردار کردن آنها باشید. آنها به زودی خود متوجه بارداری شما می‌شوند. اما سعی نکنید این موضوع را به همه اطلاع داده و آنها را در بی‌خبری نگه دارید. بعد از خبردار کردن همسرتان آرام‌آرام موضوع را به آنها هم اطلاع دهید و به آنها بفهمانید که همیشه دوست‌شان خواهید داشت. اگر فرزندتان خیلی کوچک است و مفهوم گذر زمان را درک نکرده نیازی به اطلاع دادن نیست چون بزرگ شدن آرام‌آرام شکم شما بهترین نشانه برای او خواهد بود.

چگونه به والدین خبر بدهیم؟
بسیاری از خانم‌ها تا پایان ۳ ماهه نخست بارداری خود را به اطرافیان و به ویژه والدین خود اطلاع نمی‌دهند چون در این ۳ ماه احتمال سقط جنین بسیار زیاد است. بعد از این مدت می‌توانید به شکل یک مهمانی شام یا یک عصرانه یا تنها با یک تلفن آنها را سورپریز کنید. در صورتی که والدین به شکلی غیرمنتظره با خبر بارداری شما برخورد کردند، ناراحت نشوید. دادن این گونه خبرها سبب بروز احساساتی با عکس‌العمل‌های متفاوت می‌شود. بارداری به ویژه اگر بارداری نخست باشد، سبب متحول شدن نقش والدین خواهد شد و آنها را از یک والد به مادر یا پدر بزرگ تبدیل می‌کند. باید به آنها فرصت دهید تا این موضوع را هضم کنند.
خبر دادن به خواهر و برادرها سخت‌تر است
بیان اینکه باردار شده‌اید شاید به برادر یا خواهر، سخت باشد ولی نباید این موضوع را از آنها پنهان کنید زیرا ممکن است از شما ناراحت و گله‌مند شوند. آنها می‌توانند در مدت بارداری هواخواه و مراقب شما باشند.
در خبردادن به این و آن عجله نکنید!
خیلی از خانم‌ها به قدری از بارداری خود خوشحال می‌شوند که دوست دارند سریعا این خبر را با تمامی دوستان و آشنایان در میان بگذارند اما شاید بهتر است عجله نکنند و کمی صبر داشته باشند. توصیه می‌کنیم ابتدا ۱۲ هفته صبر کنید و وقتی مطمئن شدید روند بارداری طبیعی و جنین سالم است، خبر را به اطرافیان بدهید. در صورتی که دچار سقط شوید و فقط همسر شما از بارداری شما مطلع باشد، اتفاقی نمی‌افتد اما اگر تمامی دوستان و آشنایان مطلع باشند، رساندن این خبر بد به همه سخت خواهد بود.
 ۵ پیشنهاد جالب

– یک مهمانی ترتیب بدهید و روی در ورودی بنویسید: «مقدم مادربزرگ و پدربزرگ (یا هر مهمانی که می‌خواهید خبردارش کنید) را گرامی می‌داریم!»

– کنار میزتان هدیه‌ای نمادین مثل یک جفت کفش نوزاد یا عروسک بگذارید و زیر آن عکس‌ سونوگرافی یا جواب آزمایش را قرار دهید.

– یک معما یا بیست سوالی طرح کنید که جواب آن بچه باشد!

– یک کارت تبریک با عکس کودک بفرستید!

خبر دادن به همکاران خوب است اما الزامی نیست. هیچ اجباری ندارید که به همکارانتان، بارداری خود را خبر دهید. وقتی مجبور شوید مرخصی بگیرید آنها خود متوجه خواهند شد اما اگر تمایل دارید، در پایان ۳ ماهه نخست می‌توانید این موضوع را به رییس خود اطلاع دهید تا او پیشاپیش برای زمانی که شما در مرخصی هستید، برنامه‌ریزی کند. در صورتی که مسوولیت شما سنگین است، مطلع کردن همکاران سبب می‌شود دلیل توجیه‌کننده‌ای برای سبک کردن کارتان داشته باشید یا هر از گاهی بتوانید مرخصی اورژانسی بگیرید. در صورتی که کار شما سبک‌تر است و نیازی به جایگزین ندارید می‌توانید در آخر ماه ششم این خبر را به همکاران بدهید. بهترین روش نیز نوشتن نامه‌ای رسمی به رییس است که در آن، تاریخ زایمان و زمانی که شما محیط کار را برای استراحت ترک می‌کنید، درج شده باشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here