هفته سی و چهارم بارداری

 

۶ هفته دیگر تا ورود زلزله‌یتان باقی مانده. با ورود او خانه شما رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. احتمالا دلتان می‌خواهد زودتر او را ببیند که چه شکلی شده است؟

divider

janin icon   وضعیت جنین

خوب او حسابی این روزهای مشغول رسیدن به خودش است و به حرف هیچ کسی هم گوش نمی‌دهد. این موجود این هفته ۲۵۰ گرم وزن اضافه کرده و قصد دارد که همچنان هم وزنش را بیشترکند. بگذارید او هر کاری دوست دارد انجام دهد رحم اگرچه به شما تعلق دارد، اما قلمروی اوست و شما در آنجا هیچ قدرتی ندارید. به همین دلیل است که چربی دور بدنش را گرفته و پوست چروکیده‌اش کمی صافتر شده است، اما رنگ پوستش صورتی هنوز صورتی است. نازک‌تر شدن پوست شکم شما برای او مثل باز شدن پنجره‌ای رو به دنیای جدید است می‌تواند نورهای بیشتری را ببینید.

لایه های چربی که برای تنظیم دمای بدن او بعد از تولد مورد نیاز است در حال کامل شدن هستند که در نتیجه بدن کودک شما حالت گردتری به خود گرفته است. سیستم عصبی مرکزی او در حال تکمیل شدن است و اکنون ریه های او کاملا رشد کرده اند. اگر از احتمال بروز زایمان زودرس نگران هستید باید بدانید که تقریبا ۹۹% از کودکانی که به این مرحله از رشد می رسند در خارج از رحم نیز قادر به ادامه حیات خواهند بود و بسیاری از آنها به عوارض درازمدت ناشی از زایمان زودرس مبتلا نخواهند شد.

قسمت‌هایی که همچنان در بدن او در حال رشد است یکی سیستم مرکزی اعصاب او دیگری ریه‌های او هستند که هفته‌های آخر تکامل خود را طی می‌کنند.

قد: ۴۹ سانتی متر

وزن: ۲۶۴۸ گرم

hafte34ax2

divider

mother icon   وضعیت مادر

شما ممکن است اخیرا کمی احساس خستگی کنید که کاملا قابل درک است. از فعالیت خود بکاهید و برای روز زایمان انرژی ذخیره کنید. اگر باید مدت زمان زیادی را روی پاهای خود بایستید از کمربند حاملگی استفاده کنید زیرا از شکم شما محافظت کرده و بخشی از وزن شما را در بقیه بدن پخش می کند. اگر هم به مدت طولانی نشسته یا خوابیده اید، به سرعت از جای خود بلند نشوید زیرا ممکن است خون در پاهای شما جمع شده باشد که در نتیجه فشار خون شما (برای چند لحظه) افت می کند که در نتیجه ممکن است در هنگام بلند شدن احساس سرگیجه داشته باشید.
اکثر ماماها به خانمهای حامله پیشنهاد می کنند که از ماساژ پرینه (ماساژ ناحیه بین واژن و مقعد) استفاده کنند تا از پارگی آن در هنگام زایمان پیشگیری شود. اکنون زمان مناسبی برای انجام این کار است هرچند ممکن است این ماساژ برای برخی خانمها چندان راحت نباشد و همچنین انجام این ماساژ لزوما مانع پاره شدن پرینه نمی شود. به هر حال در این مورد از پزشک خود بپرسید و روش انجام آنرا فرا بگیرید.
شما ممکن است برآمدگی ها یا تاولهایی را بر روی شکم خود مشاهده کنید که همراه با احساس خارش باشد. بروز این تاولها ممکن است تا کفل یا کشاله ران هم امتداد پیدا کند. این عارضه معمولا بی خطر بوده و بثورات و کهیرهای خارش دار دوران بارداری نامیده می شود. اما به هر حال در صورت مشاهده این موارد از پزشک خود بخواهید شما را معاینه کند تا از سلامت شما مطمئن شود. در ضمن اگر در تمام بدن خود احساس خارش دارید حتی اگر این خارش شدید نیست به پزشکتان اطلاع دهید.

hafte34ax3

divider

Doctor icon   مراقبت‌های بارداری

در حالت عادی پس از زایمان جفت از رحم جدا می‌شود، اما اگر این اتفاق قبل از تولد جنین بیفتد بسیار خطرناک است. اگر جفت در زمان خروج جنین از رحم جدا شود جنین می تواند خطری برای جنین ندارد اما اگر در بارداری و قبل از زایمان جفت جدا شود احتمال مرگ جنین زیاد است . مادر هم به علتخونریزی در خطر است. جدا شدن جفت از دیواره رحم ممکن است کامل و یا ناقص باشد. خطرناک‌ترین حالت زمانی است که جفت به صورت کال از رحم جدا شود. دراین حالت ارتباط گردش خون مادر و جنین قطع می‌شود و این مسئله مرگ جنین را در پی دارد. این حالت بیشتر در سه ماه دوم و سوم بارداری دیده می‌شود.

علت هایی که موجب بروز این مشکل می شودعبارتند از :

 • ضربه به شکم
 • کاهش ناگهانی حجم
 • کمبود غذایی
 • کوتاه بودن بند ناف
 • فشار خون بالا
 • ناهنجاری‌های رحم

food Icon   تغذیه

جنین شما در هفته های پایانی بارداری در حال رشد روزافزون و سریع است. حال آنکه وجود ۵ تا ۶ وعده غذایی مقوی و کم حجم در طول روز بسیار موثرتر از ۲ یا ۳ وعده غذایی پرحجم در طول روز است. زیرا غذاهای سنگین و پرحجم موجب ترش و سوزش معده میشود. میان وعده های مفید و انرژی زا شامل پروتئین ها و کربوهیدرات ها هستند که در مواد مغذی مثل جوجه کباب، به همراه نان سبوس دار، دوغ، میوه، پنیر و بیسکوئیت، حبوبات به همراه شیر، انواع معجون های مغزدار و کشمش، یک لیوان شیر به همراه تکه هایی از انواع میوه ها، تکه های سیب آغشته به کره بادام زمینی یا لوبیا، برنج و مواد نشاسته ای به وفور یافت می شود.

آب یکی از مهمترین موادی است که شما باید در طول بارداری خود آن را به طور مداوم مصرف کنید. این ماده نیمی از وزن بدن شما را تشکیل می‌دهد که حدود ۱۰ تا ۱۲ گالون (هر گالون ۴ لیتر است) است. شما به آب برای هضم مواد غذایی، جذب دیگر مواد مغذی، حذف مواد زائد بدن، تنظیم دمای بدن و انجام میلیون‌‌ها فرایند متابولیک که برای زندگی ضروری است، احتیاج دارید.

شما روزانه حدود ۲ تا ۳ کوارت(۱ لیتر تقریبا نزدیک ۱ کوارت است) آب از دست می‌دهید، زمانی که به دستشویی می‌روید، عرق می‌کنید و حتی وقتی که نفس می‌کشید. بنابراین نوشیدن آب در این دوره یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید زیرا کم آبی بدن می‌تواند به منجر به انقباضاتی مانند انقباض برکستون هیکز شود. از دیگر فواید آب:

 • به ساخت بافت‌های مهم کمک می‌کند
 • به گردش مواد غذایی در داخل و خارج بدن کمک می‌کند
 • به هضم غذا کمک می‌کند
 • به نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک کمک می‌کند

dont worry logo   نگران نباشید

 • تهوع و استفراغ صبحگاهی در سه ماهه پایانی بارداری در نتیجه فشاری است که رحم به معده می آورد یا در اثر کاهش انقباضات معمول شکمی رخ می دهد. چاره کار خورد بیسکوئیت یا کاهش حجم وعده های غذایی است. در صورتی که این کارها جواب نداد، ممکن است که این دل آشوبگی ناشی از وجود مشکل گوارشی باشد که به هیچوجه به جنین شما آسیب نمی رساند. البته باید بدانید که مشکلات کبدی نادری وجود دارند که موجب بروز تهوع و استفراغ می شوند، اگر هیچ یک از راهکارها کاهش تهوع را به دنبال نداشت با پزشک خود مشورت کنید.

attention logo   بایدها و نبایدها

 • ورم به خصوص در اواخر دوران بارداری می تواند به صورت طبیعی ایجاد شود. اما اگر سریع و ناگهانی بوده و یا با سردرد و سرگیجه و دردشکمی توام باشد باید به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید . برای کاهش ورم طبیعی بهتر است برای استراحت در حالت خوابیده به پهلوی چپ دراز بکشید. به طور منظم ورزش کنید و پاها و بازوها را در سطحی بالاتر از قلب در دوره های کوتاه مدت در طول روز قرار دهید. به میزان کافی کالری و پروتئین مصرف کنید و روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید و زیاد نمک نخورید. از ایستادن و نشستن های طولانی خودداری کنید و کفش و جوراب های تنگ نپوشید و دست هایتان را در هنگام خوابیدن زیر بالش یا زیر سر قرار ندهید. از مصرف زیاد قند و چربی هم خودداری کنید.
 • از حرکات کششی و خم شدن های ناگهانی پرهیز کنید و تغییر وضعیت خود را به ارامی و به صورت صحیح انجام دهید. سعی کنید هنگام بلند شدن از خواب با چرخش به سمت پهلو و فشار به روی دست ها جهت بلند شدن، کشش وارده به ناحیه پشت و عضلات شکم را کاهش دهید. از انجام ورزش های سنگین و ایستادن  راه رفتن های طولانی پرهیز کنید. از ایستادن روی انگشتان پا، راه رفتن زیاد و پوشیدن کفش های پاشنه بلند بپرهیزید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here