هفته سی‌ام بارداری

شماره معکوس شروع شده . فقط ۱۰ هفته تا پایان بازی شما در فصل اول این سریال مانده ، ۱۰ هفته‌ای که در یک چشم به هم زدن می‌گذرد و شما می‌توانید نوزاد خود را در آغوش بگیرید.

divider

janin icon   وضعیت جنین

جنین الان یک کیلو و ۵۰۰ گرم وزن و طول بدن او از سر تا نوک انگشتانش ۴۵ سانتی‌متر است. به تدریج حرکات او بیشتر می‌شود و سرعتش هم بالاتر می‌رود. سرعت رشد او دیگر مثل هفته‌های گذشته زیاد نیست منتها سلول‌های خاکستری مغزش با سرعت زیادی در حال رشد هستند تا اندازه جمجمه و دور سرش افزایش یابد.

تقریبا همه چیز برای خروج آماده است منتها جنین باید چند هفته دیگر در شکم شما بماند تا حسابی اعضای بدنش در مایع آمنیون جا بیفتد.چشمان او باز و بسته می شوند، او قادر است بین تاریکی و روشنایی تمایز قائل شود و حتی می تواند حرکت یک منبع نور را به سمت عقب و جلو دنبال کند. هنگامی که کودک شما متولد شود چشمانش را در بیشتر طول روز بسته نگه می دارد. هنگامی که چشمانش را باز می کند می تواند به تغییرات نور واکنش نشان دهد. اما میزان دقت بینایی او تنها ۲۰/۱ (یک بیستم) است، یعنی فقط اشیائی را دقیقا تشخیص می دهد که تنها چند سانتی متر با صورت او فاصله داشته باشند. بینایی طبیعی در بزرگسالان (برای افراد سالم) برابر با ۲۰/۲۰ (بیست بیستم) است.

قد: ۴۵ سانتی متر

وزن: ۱۵۸۴ گرم

hafte30ax2

divider

mother icon   وضعیت مادر

گریم شما هم حسابی تغییر کرده است رحمتان در حدود ۱۰ سانتی‌متر بالاتر از ناف قرارگرفته و چهره‌ای پف کرده دارید. احتمالا تصور اینکه ۱۰ هفته دیگر از بارداریتان باقی مانده هم استرس شما را افزایش می‌دهد و هم خستگی‌یتان را. پوست شکمتان کشیده شده و شما تصور می‌کنید که دیگر جایی برای بزرگتر شدن شکمتان باقی نمانده است.

اما اینطور نیست همچنان قرار است که جفت، جنین و رحم شما بزرگتر شود. با این حالت‌  بدنتان سنگین‌تر، بزرگتر و بی‌تناسب‌تر خواهد شد. بزرگ شدن رحم موجب می‌شود که احساس کنید اعضای داخلی بدنتان به بیرون فشرده می‌شوند برای اینکه راحت‌تر باشید بهتر است صحیح بنشنید، بایستید و هنگام بلند شدن از حالت خوابیده به نشسته به توصیه‌های بهداشتی عمل کنید.

دراین زمان خلق و خوی شما هم دوباره دستخوش تحولاتی می‌شود. حتی اگر شما اهل نشان‌دادن احساسات خود نباشید اما در این هفته با دیدن یک خبر یا داستان غم انگیز شروع می‌کنید به گریه کردن و خودتان هم نمی‌دادید چرا این‌گونه احساساتی می‌شوید. خوب این زمانی است که ممکن است شما به افسردگی مبتلا شوید مشکلی که ۱۰ درصد از زنان باردار به آن گرفتار می‌شوند.

 شما ممکن است این روزها کمی خسته باشید، خصوصا اگر به مشکلات خواب یا بدخوابی هم دچار شوید. همچنین ممکن است نتوانید درست راه بروید یا اشیاء را درست حمل کنید. این حالت هم کاملا قابل درک است. شما بواسطه هورمونهای دوران حاملگی هم سنگین تر شده اید هم تعادل خود را از دست داده اید و هم مفاصل شما سست و شل شده اند. این امر می تواند موجب این شود که شماره کفش شما نیز افزایش یابد؛ و البته ممکن است که این تغییر دائمی باشد.

hafte30ax3

divider

Doctor icon   مراقبت های بارداری

لکه‌های خون ممکن است علامتی از یک مشکل جدی باشد از جمله جفت سرراهی (یعنی جفتی که در پایین رشد کرده و دهانه رحم را کاملا می‌پوشاند) پارگی جفت (یعنی جدا شدن بخشی از جفت از دیواره رحم) یا زایمان زودرس که می‌تواند سبب لکه بینی یا خون‌ریزی شود.

زایمان زودرس معمولا بین هفته ۲۲ و ۳۷ باداری اتفاق می‌افتد در صورت مشاهده علائم زیر به سرعت به پزشک مراجعه کنید:

  • انقباضات منظم رحمی(۴بار یا بیشتر در ساعت) این انقباضات ممکن است بدون درد باشند
  • دردهای شکمی همانند دردهای دوران قاعدگی
  • احساس فشار در داخل لگن تناسلی معده یا درد در ناحیه روده‌ها
  • پارگی کیسه آب ( دفع مایع از مهبل)
  • احساس ناخوشاند جسمی

 food Icon   تغذیه

  • سیب زمینی خواص غذایی فراوان دارد، البته بهتر است به صورت آب پز یا تنوری تهیه شود و حتی المقدور از مصرف ان به صورت سرخ کرده پرهیز کنید. اگر سیب زمینی را به خوبی شسته و با پوست طبخ کنید، خواص غذایی آن بیشتر حفظ می شود. سعی کنید به جای استفاده از سس مایونز برای سالاد از آبلیمو، آب نارنج، آبغوره کم نمک و روغن زیتون استفاده کنید و یا مقداری ماست را با این مواد ترکیب کنید و به عنوان سس سالاد استفاده کنید. کشک از منابع غنی پروتئین، کلسیم، فسفر و آهن می باشد و می توانید آن را به تنهایی یا مخلوط با انواع غذاها استفاده کنید. البته حتما از کشک پاستوریزه استفاده کنید و قبل از استفاده آن را ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید.

dont worry logo   نگران نباشید

  • گرسنگی تنها یکی از هزاران دلیل غذا خوردن است. دلایل عصبی و عاطفی هم ممکن است شما را برای چندین بار به سمت یخچال بفرستد. خصوصا در ۳ ماهه سوم بارداری که تنش های روحی شما بیشتر می شود ممکن است بیش از حد بخورید. اگر هنگامی که استرس و نگرانی دارید، غذا بخورید وزن شما بالا می رود و دوباره استرس می گیرید که چرا وزنتان در حال بالا رفتن است و دوباره غذا می خورید و این چرخه ادامه پیدا می کند. برای جلوگیری از گرفتار شدن در این چرخه هر چیزی را که می خورید بنویسید و زمان خوردن و اینکه بعد از خوردن آن چه احساسی دارید. بعد از یک هفته سراغ دفتر بروید و به دنبال علائمی باشید که به دنبال آن زیاد میخورید. با کشف این عوامل به دنبال جایگزین برای آنها باشید. مثلا اگر تنهایی باعث زیاد خوردنتان می شود لیستی از کارهایی تهیه کنید که به جای خوردن می توانید انجام دهید.

attention logo   بایدها و نبایدها

 
  • برای استراحت در این دوره به پهلو دراز بکشید، پاهای تان را خم کنید و بالشی را بین آنها قرار دهید و بالش دیگری را زیر شکمتان بگذارید. با قرار دادن بالش زیر شکمتان، تکیه گاهی برای بدنتان ایجاد می کنید و به این صورت فشار بر کمرتان کمتر می شود. سعی کنید بعد از ناهار ۲۰ دقیقه دراز بکشید و اگر در طی روز فرصتی برای خوابیدن ندارید، حداقل هر ساعت ۵ دقیقه استراحت کنید و پاهایتان را بالا بیاورید.
  • کیسه آب قسمتی از جفت است که در داخل آن مایع محافظت کننده جنین و خود جنین قرار دارد. کیسه آب هم مثل جفت ربطی به مادر و جنین ندارد و پس از زایمان دور انداخته می شود. اما امکان پاره شدن خود به خود کیسه آب قبل از موعد زایمان وجود دارد. در صورت پاره شدن کیسه آب مایع به صورت قطره قطره یا با حجم زیاد و به صورت ناگهانی خارج می شود. اگر حدس می زنید که کیسه آب پاره شده است باید سریعا به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید. با توجه به سن حاملگی شما را در بیمارستان بستری می کنند و با کمک سرم های مخصوص سعی می کنند تا نوزاد را تا حد امکان به صورت طبیعی به دنیا بیاورند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

81 − 72 =