انواع روشهای ضد عفونی کردن شیشه نوزاد

انواع روشهای ضد عفونی کردن شیشه نوزاد
 
ضد عفونی کردن شیشه شیر نوزاد مسئله ای است که بسیاری از مادران یا به آن توجه نمی کنند و یا به راحتی نمی توانند آن را انجام دهند. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.
 
 

برای ضد عفونی کردن شیشه نوزاد و سایر وسایل کودک، می توانید از چندین روش استفاده کنید اما  نکته مهم این است که چگونه آن ها را ضدعفونی کنید.

نوزادان سیستم ایمنی نا بالغی دارند. این بدان معنی است که بدن آن ها نمی تواند مانند بزرگسالان، با میکروب ها مبارزه کند. سیستم گوارشی و سیستم ایمنی بدن نوزاد، در مواجهه با میلیون ها باکتری که هر روز با آن تماس می گیرند، قرار می گیرد.

به یاد داشته باشید که شیارها ی موجود در گردن بطری و نوک پستانک را هم فراموش نکنید، زیرا شیر در این مکان ها بیشتر جمع می شود

Types of infant disinfection methods

با وجود آن که در دوران بارداری و تغذیه با شیر مادر از مادر به نوزاد، مصونیت هایی برای کودک ایجاد می شود، اما سیستم  نابالغ آن ها همچنان به طور قابل توجهی در مقابل بیشتر عفونت ها ضعیف بوده و هنوز برای مبارزه آماده نیست.

بنابراین، میکروبی که برای بزرگسالان بیماری جدی ایجاد نمی کند، می تواند برای نوزاد، خطرناک باشد. توصیه های زیر، برای استریل کردن تمام  لوازم تغذیه نوزاد در شش ماه اول زندگی کودک را به کار برید.

روش های استریلیزاسیون می توانند به راحتی لوازم و شیشه شیر کودک را ضد عفونی کنند. اینکه کدام روش را انتخاب می کنید در استریل کردن آن ها ، نقش مهمی داشته و مهم این است که شما مانع از ورود میکروب ها به بدن کودک شوید.

Types of infant disinfection methods

نحوه استریل کردن شیشه و پستانک نوزاد

برای اطمینان از اینکه تمام بقایای شیر از شیشه شیر برداشته شده است، ابتدا تمام قسمت های شیشه شیر را با آب سرد بشویید و حلقه نوک پستانک را از داخل و خارج با آب گرم و مواد شوینده با استفاده از قلم موی بطری، شستشو دهید.

درون قسمت پلاستیکی شیشه شیر آب ریخته و از نوک آن خارج کنید. سپس محلول استریل ضد باکتری رادر قالب مایع یا قرص برای ضد عفونی آن استفاده کنید. شما می توانید به این منظور، یک کیت ضد عفونی کننده از داروخانه یا سوپر مارکت خریداری کنید.

قبل از انجام کار دست ها را بشویید. محلول استریل را درون یک ظرف شیشه ای یا پلاستیکی ریخته و سپس به آن آب اضافه کنید. صبر کنید تا قرص ها حل شده یا محلول با آب مخلوط شود.

 Types of infant disinfection methods

قبل از اضافه کردن بطری ها، نوک پستانک ها، درب شیشه و حلقه ها به محلول، آن ها را در آب شستشو دهید. اطمینان حاصل کنید که همه وسایل درون آب قرار گرفته و هیچ حبابی در بطری یا لوازم وجود نداشته باشد. این کار باعث ضد عفونی کردن شیشه نوزاد و تمام اجزای شیشه می شود. بگذارید به همین حالت به مدت یک ساعت بماند.

سپس آن ها را خارج کرده و درب بطری را ببندید. شما می توانید لوازم مخصوص تغذیه  کودک را در یخچال نگهداری کنید تا زمانی که مورد نیاز باشد. همچنین روش دیگر ضد عفونی کردن شیشه نوزاد این است که آب را جوشانده و بگذارید کمی سرد شود.

سپس شیشه شیر و تمام لوازم جانبی آن را درون آب جوش قرار دهید. طیف وسیعی از واحد های بخار الکتریکی مختلف (که می تواند گران) و واحدهای استریل مایکروویو (که ارزان تر هستند) هم برای ضد عفونی کردن شیشه نوزاد وجود دارد.

شما باید از دستورالعملی سازنده در مورد چگونگی استفاده از هر نوع پیروی کنید. مایکروویو در حالت عادی اثر بخشی بالایی ندارد، مگر اینکه از کیت ضد عفونی مایکروویو استفاده کنید.

لطفا توجه داشته باشید:

بطری های شیشه ای و وسایل فلزی نباید در استریلایزر مایکروویو قرار داده شود. پلاستیک و سیلیکون را می توان با استفاده از هر گونه گرما (جوش یا بخار) استرلیزه کرد.

توصیه می شود که تمام وسایل تغذیه نوزاد تا سال اول زندگی او، استرلیزه شود زیرا هر گونه میکروب، باکتری و یا ویروس ممکن است در گوشه و کنار بطری پنهان شده و سبب بیماری کودک شود.

types-of-infant-disinfection-methods

چند راه سریع برای استریل و ضد عفونی کردن شیشه نوزاد
  • در مایکروویو
  • در آب جوش
  • در آب سرد
  • با بخار الکتریکی
  • با دستگاه استریل کننده UV
  • در ماشین ظرفشویی

سفید کننده رقیق شده (اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های مناسبی برای ضد عفونی کردن شیشه نوزاد به منظور جلوگیری از آسیب رساندن به نوزادتان، به کار برید.)

بهترین شیشه شیر نوزاد چه ویژگی هایی دارد؟

انتخاب یک شیشه شیر مناسب و با کیفیت برای تغذیه نوزاد، موضوع مهمی است زیرا نوزادی که از شیشه شیر تغذیه می کند ، باید در حین تغذیه احساس آرامش داشته باشد.

شما می توانید چند شیشه شیر با مارکی معتبر و مناسب تهیه کرده و آن را برای تغذیه نوزاد در نظر بگیرید. در این صورت با امتحان شیشه های شیر، می توانید بهترین نمونه را انتخاب کنید.

– شیشه  شیر در دو اندازه قرار می گیرد، بطری های کوچک تر (حدود چهار اونس)، برای نوزادانی که تازه شروع به شیر خوردن کرده اند و  شیشه های بزرگتر (حدود هشت اونس) برای نوزادان بزرگتر که  تغذیه شیر آن ها بیشتر است.

Types of infant disinfection methods

– شما می توانید هر دو را تهیه کرده و یا فقط از یک نمونه استفاده کنید. البته شیشه شیر های بزرگ برای نوزادان زیر سه ماه به علت وزن بیشتر و بزرگ تر بودن ، زیاد مناسب نیست. به عنوان مثال، یک نوزاد سه ماهه  ممکن است به اندازه یک اونس یا دو وعده شیر بخورد، در حالی که نوزادان شش ماهه می توانند  در هر وعده، شش تا هشت اونس  شیر بنوشند.

– شیشه های شیر معمولا دارای چهار قسمت اصلی هستند: ظرف اصلی، نوک پستانک برای مکیدن کودک، یقه که دارای پیچی برای قرار گرفتن سر پستانک است و درب بطری. البته در اکثر شیشه شیر ها، نوعی درپوش هم روی قسمت اصلی و بالای شیشه شیر وجود دارد.  اکثر مارک های شیشه شیر، دارای نوک پستانک مختلفی هستند.

– برخی از آن ها دارای سوراخ و برخی بدون سوراخ هستند. این سوراخ ها در هر کدام نیز ممکن است کوچک یا بزرگ تر باشد. دقت کنید که جریان شیر از بطری به آرامی صورت گیرد زیرا کودک قادر به نوشیدن حجم زیاد و با سرعت شیر نیست.

– شیشه شیر دارای دو جنس شیشه ای و پلاستیکی است. برخی شیشه های پلاستیکی و برخی هم شیشه ای را برای کودک خود ترجیح می دهند. شیشه شیر های شیشه ای، تقریبا مقاوم تر بوده و بر اثر استفاده مداوم، زود کدر نمی شوند.

اما در عین حال سنگین تر و گران قیمت تر هستند. این نکته نیز مهم است که این شیشه شیرها می توانند به زمین افتاده و به راحتی شکسته شوند.

types-of-infant-disinfection-methods

– نوع دیگر هم شیشه های پلاستیکی است که جنس آن ازپلی پروپیلن و نوعی پلاستیک سخت است که معمولا سبک وزن است. در گذشته، پس از نگرانی های بهداشتی در مورد بطری های پلاستیکی ، شیشه شیرهای پلاستیکی ساخته شد که دارای مواد شیمیایی به نام بسفنول A (BPA) است.

نکته

استفاده از شیشه های پلاستیکی به دلیل ارزان تر و سبک تر بودن آن ها بیشتر رایج است. اما باید این نکته را مد نظر قرار داد که در صورت استفاده از هر نوع شیشه شیری برای نوزاد خود، موارد بهداشتی رعایت شده و آن ها را به طور مرتب ضد عفونی کنید.

نکاتی که باید در هنگام استریل کردن شیشه شیر نوزادان رعایت شوند:

برای ساده تر انجام دادن این کار و جلو گیری از مشکلات مختلف هنگام استریل کردن شیشه شیر نوزادان، این ترفندها را در ذهن خود داشته باشید، تا از پاک-سازی کامل شیشه شیر نوزاد خود اطمینان حاصل کنید:

. آب تصفیه شده:

آب جاری، خودش می تواند آلاینده ی خوبی برای شیشه شیر نوزاد شما در هنگام شستشو با آن باشد. آب سخت هم، می تواند تمام آلودگی ها را پاک می کند، اما پس از شستشو اثر آن، به صورت یک لایه ی باقی مانده از نمک در داخل شیشه شیر نوزادان دیده خواهد شد. بنابراین، شما به عنوان یک پدر یا مادر باید اطمینان حاصل کنید که همیشه شیشه شیر نوزاد خود را با استفاده از آب تصفیه شده استریل می کنید.

حتی اگر شما از یک دستگاه ضد عفونی کننده بخار هم برای استریل کردن شیشه شیر نوزاد خود کمک می گیرید، باید از آب تصفیه شده هم برای محافظت کامل از سلامتی کودک استفاده کنید.
. خشک کردن شیشه شیر با استفاده از پارچه مخصوص:
 
شیشه شیر استریل شده ی کودک خود را در یک قفسه ی جداگانه از سایر وسایل و ظروف و حتی در صورت امکان، آن را در ظروف سربسته قرار دهید. انجام این کار برای جلوگیری از آلودگی شیشه شیر با گرد و غبار و حشرات، ضروری است. اگر کودک شما حساس است، می توانید شیشه شیر او را در یک قوطی دربسته و مطمئن نگه دارید. دقت کنید که همیشه از یک پارچه مخصوص و تمیز برای خشک کردن داخل شیشه شیر نوزاد خود استفاده کنید.
. استفاده از شیشه شیر پلاستیکی با کیفیت بالا:
دقت کنید که همیشه ظروف پلاستیکی و شیشه شیر با کیفیت بالا را برای غذا خوردن نوزاد خود خریداری کنید.
.دست های خود را بشویید:
به یاد داشته باشید که همیشه قبل از آماده کردن شیر نوزاد خود در یک شیشه شیر، شما باید دست های خود را با آب و صابون بشویید. همچنین، شیشه شیر نوزادتان را باید با آب تصفیه شده و یا آب جوشیده شده استریل کرده وبا یک پارچه تمیز کاملا خشک کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here