درد پستان نشانه چیست

دردهای دوره‌ای پستان:

۷۰ درصد دردهای پستان دوره‌ای هستند. این دردها در سنین قبل از یائسگی شیوع دارند. علت درد هم تغییرات هورمونی است که در چرخه ماهیانه اتفاق می‌افتد. درد معمولا چند روز قبل از عادت ماهیانه آغاز و با شروع عادت ماهیانه به‌تدریج کمتر می‌شود.

خانم‌ها معمولا در این دوره احساس سنگینی در ناحیه پستان همراه با درد دارند. نکته مهم این است که درد پستان، باعث اضطراب می‌شود و همان اضطراب و نگرانی باعث تشدید درد در دوره‌های بعدی عادت ماهیانه خواهد شد. شایع‌ترین علت دردهای دوره‌ای پستان تغییرات فیبروکیستیک است. تغییرات فیبروکیستیک بیماری محسوب نمی‌شوند.

در این تغییرات بافتی، کیست‌های ریز و متعددی در پستان وجود دارد که نسوج سفت اطراف آن را در برگرفته‌اند و بیمار آن را به شکل توده‌های گره‌مانند، داخل پستان حس می‌کند. این وضعیت یک روند طبیعی محسوب می‌شود ولی برای بررسی و تایید به معاینه پزشک نیاز دارد. تقریبا همه خانم‌ها از اواخر دهه دوم دچار چنین تغییرات نسجی در پستان می‌شوند.

اغلب آنها هم دردهای دوره‌ای دارند که نزدیک به عادت ماهیانه تشدید می‌شود. سونوگرافی بهترین روش تشخیصی برای اثبات فیبروکیستیک پستان است. درمان این بیماران اطمینان دادن به آنها و رعایت رژیم غذایی مناسب، خواب کافی و به موقع و پرهیز از استرس است.

ضایعات فیبروکیستیک خوش‌خیم هستند و در آینده هم به سرطان تبدیل نمی‌شوند مگر در موارد خاص که با شرایط ویژه‌ای همراه باشد که تشخیص آن با پزشک معالج است. در واقع، فیبروکیستیک پستان جزئی از بافت طبیعی آن محسوب می‌شود و هیچ خطری برای زنان ندارد. این توده‌ها هنگام لمس لغزان و مدور هستند.

بعضی از آنها در طول عادت ماهیانه از بین می‌روند و بعضی دیگر هم با همان اندازه باقی می‌مانند. علت دقیق وجود کیست‌های متعدد در بافت پستان هنوز به درستی شناخته نشده ولی محققان نقش استروژن را در بروز این کیست‌ها موثر می‌دانند.

کیست‌ها در نواحی فوقانی و خارجی پستان و زیر بغل بیشتر دیده می‌شوند. خانم‌هایی که پستان‌های فیبروکیستیک دارند می‌توانند بدون نگرانی باردار شوند و بارداری تاثیری در افزایش یا کاهش کیست‌ها ندارد. فیبروکیستیک درمان ندارد و بعد از یائسگی از بین می‌رود.

خانم‌هایی که فیبروکیستیک دردناک دارند بهتر است از خوردن مواد کافئین‌دار و غذاهای شور و چرب خودداری کنند. همه خانم‌ها به‌خصوص خانم‌هایی که فیبروکیستیک دارند، باید بافت پستان خود را بشناسند و هر ماه بعد از عادت ماهیانه آنها را معاینه و در صورت لمس توده جدید به پزشک مراجعه کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 + 1 =