سفیدی مو نشان دهنده چیست

نی نی تایم: تارهای سفید مو نشانه ی بالا رفتن سن ما هستند، چه زمانی که پیش از موعد و در دهه ی بیست زندگی مان و چه وقتی که در اواخر دهه ی سی زندگی از راه برسند. اما گاهی موهای سفید اطلاعاتی بیشتر از سن بیولوژیکی ما در اختیارمان می گذارند و می توانند نشانه ای از وضعیت سلامتی ما باشند. 
 بالا بودن خطر بیماری قلبی در مردان

طبق پژوهشی که اخیرا صورت گرفته، میزان موهای سفید با بالا بودن خطر بیماری قلبی در مردان مرتبط است.

در این پژوهش، ۵۴۵ مرد بالغ بر اساس ابتلا به بیماری سرخرگ کرونری و عدم ابتلا به آن و همچنین میزان موهای سفید یا خاکستری گروه بندی شدند. میزان سفیدی موهای هر یک از مردان با مقیاسی از یک تا پنج درجه بندی شد. عدد یک به معنی آن بود که تقریبا موی سفیدی وجود ندارد و عدد پنج به معنی سفیدی کامل موها بود. علاوه بر این، دانشمندان اطلاعاتی هم درباره ی فشار خون، دیابت، مصرف سیگار و سابقه پزشکی خانوادگی این مردان جمع آوری کردند.

محققان متوجه شدند نمره ی سه یا بیشتر در میزان سفیدی موها با بالا بودن خطر بیماری سرخرگ کرونری مرتبط بوده و این مسأله فارغ از سن بیولوژیکی و ریسک فاکتورهای شناخته شده ی قلبی-عروقی است. شرکت کنندگان در این تحقیق که مبتلا به بیماری سرخرگ کرونری بودند در مقایسه با کسانی که مبتلا به آن نبودند، به میزان قابل توجهی نمره ی بالاتری در میزان سفیدی موها داشتند و میزان توده های کلسیم در سرخرگ کرونری آن ها هم بالاتر بود.

افزایش سن، ریسک فاکتوری غیر قابل اجتناب برای بیماری سرخرگ کرونری بوده و با علائم پوستی که نشان دهنده ی بالا بودن خطر بیماری هستند مرتبط است. دکتر ساموئل از دانشگاه قاهره ی مصر با اشاره به آنکه به تحقیق بیشتری در این خصوص نیاز است گفت: «اگر یافته های ما تأیید شود، استاندارد سازی مکانیزم نمره دهی برای ارزیابی میزان سفیدی موها، می تواند شیوه ای برای پیش بینی بیماری سرخرگ کرونری باشد.»

 کمبود ویتامین
پیاز تارهای مو حاوی رنگدانه ای به نام ملانین است که به موهای ما رنگ می دهد. با بالا رفتن سن، این رنگدانه به میزان کمتری در بدن تولید و رنگ موها تبدیل به سفید می شود. متخصصان پوست می گویند پنجاه درصد از افراد در سن پنجاه سالگی، دست کم نیمی از موهایشان سفید شده است.

با این حال، موهای بعضی افراد زودتر سفید می شود. اما چه زمانی زودتر محسوب می شود؟ معمولا در افراد سفید پوست موها از میانه ی دهه ی سی زندگی شروع به سفید شدن می کند، در آسیایی ها از اواخر دهه ی سی و در افریقایی- امریکایی ها از میانه ی دهه ی چهل. بنابراین سفید شدن مو قبل از این سنین پیش از موعد محسوب می شود و نشان دهنده ی عدم تعادل غذایی است.

کمبود ویتامین B۱۲ از علل شناخته شده ی فقدان رنگدانه ی مو است. همچنین تحقیقی در سال ۲۰۱۳ نشان داد کمبود ویتامین D۳ ، سرم کلسیم و سرم فریتین هم از عوامل سفیدی پیش از موعد موها هستند.

علاوه بر این، سفیدی زودرس موها می تواند نشانه ی اختلال در عملکرد غده ی هیپوفیز یا تیروئید شما باشد.

 اکسید شدن رنگدانه های مو

رنگدانه های مو مقدار کمی هیدروژن پراکسید تولید می کنند؛ ماده ای شیمیایی که دهه ها به عنوان شیوه ای ارزان قیمت برای روشن یا سفید کردن موها استفاده شده است. با این وجود، اگر هیدروژن پراکسید دچار انباشت شود رنگ موها از بین می رود.

تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ صورت گرفت بیان می کند افرادی که موهای آن ها در حال سفید شدن است به دلیل انباشت هیدروژن پراکسید در رنگدانه ی مو دچار مشکل اکسید شدید موها شده و موهای آن ها از درون به بیرون سفید می شود. اما مشکل انباشت شدید هیدروژن پراکسید با شیوه ای اختصاصی قابل درمان است.

 مصرف سیگار در گذشته یا حال

پژوهش ها نشان می دهد احتمال سفیدی زودرس موها در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیر سیگاری، دو و نیم برابر بیشتر است. علاوه بر این، مصرف سیگار باعث آسیب به موها می شود. مواد شیمیایی موجود در سیگار، سلول های مو را از بین می برد و منجر به طاسی می شود.

 داشتن ژن سفیدی مو

اگر والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ تان دچار سفیدی زودرس موها بودند، احتمالا شما هم اینگونه هستید. در تحقیقی در سال ۲۰۱۶ ژنی که مرتبط با سفیدی موها است یافت شد. در این پژوهش ژنوم بیش از ۶۰۰۰ نفر از مردم امریکای لاتین مورد بررسی قرار گرفت و هجده ژن موثر بر ویژگی های مو شناسایی شد. یکی از این ژن ها، IRF۴ بود؛ ژنی که پیش از آن عامل روشنی موهای نژاد اروپایی شناخته می شد اما حالا آن را با سفیدی موها مرتبط می دانند.

این اولین باری است که ژنی برای سفیدی موی انسان یافت می شود. با سفید شدن موها اتفاقی رخ می دهد که باعث می شود این ژن میزان کمتری از رنگدانه ی ملانین را تولید کند.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید همان گونه که مشخص است به واسطه تولید ناکافی هورمون توسط غده تیروئید شکل می گیرد. از نشانه های اولیه آن می توان به خستگی و افزایش وزن اشاره کرد. همچنین، اختلال شناختی و حساسیت به سرما برای بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید نشانه هایی آشنا هستند.

نرخ سفید شدن مو در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید بالاتر از افراد عادی است. این اختلال در زنان شایع‌تر از مردان است، اگرچه نشانه ها مشابه هستند.

اگر به ناگاه احساس خستگی، خشکی بیش از اندازه پوست، رنگ پریدگی/پف کردگی صورت، یبوست، یا صدایی خشن را تجربه می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
کم کاری تیروئید با انجام یک آزمایش خون ساده قابل شناسایی است. در صورت درمان به موقع، بیماران اغلب کاهش ناگهانی نشانه های بیماری را تجربه می کنند.
کم خونی
کم خونی یا آنمی زمانی شکل می گیرد که خون از گلبول های قرمز سالم یا هموگلوبین کافی بی بهره است. هموگلوبین همان چیزی است که پیوند اکسیژن به ترکیبات موجود در خون را ممکن می سازد و امکان ارسال اکسیژن کافی به سراسر بدن را فراهم می کند.

کم خونی به طور معمول از کمبود آهن ناشی می شود. این کمبود به همراه مقدار ناکافی از ویتامین B12 می تواند سفید شدن مو را تسریع کند.

خستگی و نشانه های دیگر کم خونی به دلیل نرسیدن عناصر ضروری به اندام ها که امکان عملکرد درست را برای آنها فراهم می کنند، شکل می گیرد. ضربان قلب سریع، تنگی نفس، مغز مه آلود، سرگیجه، رنگ پریدگی پوست و بی خوابی از نشانه های بالقوه آنمی محسوب می شوند.

کم خونی یک بیماری پیچیده است. توصیه می شود اگر به طور ناگهانی نشانه های بالا را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید.

بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر که به عنوان بیماری قلبی شناخته می شود، یک وضعیت پزشکی جدی است که در نتیجه تجمع پلاک در شریان ها رخ می دهد. این پلاک ها تنگی شریان ها را موجب شده و جریان خون به قلب را محدود می کنند. بر همین اساس، خطر حمله قلبی یا ایست قلبی ناگهانی افزایش می یابد.

طی یک مطالعه، پژوهشگران دریافتند که افراد مبتلا به بیماری عروق کرونز به طور قابل توجهی از میزان موی سفید بیشتری در مقایسه با افرادی که به این بیماری مبتلا نبودند، برخوردار هستند.
درد در ناحیه قفسه سینه، تنگی نفس، تپش قلب، ضعف و سرگیجه، حالت تهوع، و تعریق از نشانه های معمول بیماری عروق کرونر هستند.
کمبود ویتامین B12
عدم دریافت ویتامین B12 به میزان کافی ممکن است در قالب سفید شدن زودرس مو یا رشد ناگهانی تارهای سفید مو خود را نشان دهد. کمبود ویتامین B12 می تواند به کمبود ملانین – رنگدانه ای که رنگ مو (پوست، و چشم) از آن ناشی می شود – منجر شود. کمبود فولات می تواند اثری مشابه را موجب شود.

ویتامین B12 به عنوان یکی ماده مغذی ضروری برای عملکرد طبیعی و درست بدن در نظر گرفته می شود. اگرچه موی سفید به عنوان یک نشانه اولیه کمبود ویتامین B12 در نظر گرفته نمی شود، اما سفید شدن زودرس یا رشد ناگهانی موهای سفید باید توجهات را به این سمت جلب کنند.

بدن انسان ویتامین B12 تولید نمی کند و از این رو، ما نیازمند دریافت آن از رژیم غذایی خود هستیم. از منابع خوب ویتامین B12 می توان به جگر، ماهی خال مخالی، ماهی ساردین، سریال های غنی شده، گوشت قرمز، ماهی سالمون، سویای غنی شده، لبنیات کم چرب، پنیر و تخم مرغ اشاره کرد. مکمل های ویتامین B12 نیز در دسترس هستند.

برص

برص یا ویتیلیگو بیماری است که موجب از بین رفتن رنگ پوست می شود، و در نتیجه تولید ناکافی از ملانین شکل می گیرد. این بیماری می تواند مو، داخل دهان و چشم ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

بیماران مبتلا به برص اغلب تغییر سریع رنگ موی خود از خاکستری به سفید را تجربه می کنند و از دیگر نشانه های آن می توان به از دست دادن رنگ در بافت های داخلی دهان و بینی، از دست دادن یا تغییر در رنگ شبکیه چشم، و تکه های تغییر رنگ یافته پوست در اطراف زیر بغل، اندام تناسلی، ناف و مقعد اشاره کرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here