ناباروری ثانویه چیست

ناباروری ثانویه چیست
 
این سندرم در اثر کورتاژ های خشن رخ می‌دهد و در آن دیواره رحم در اثر کورتاژ دچار آسیب و لانه‌ گزینی دچار اشکال می‌شود. نوع ساده کورتاژ نیز سبب سقط مکرر و همراه با چسبندگی داخل رحمی است و نوع پیشرفته آن باعث ناباروری ثانویه خواهد شد. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.
 
 
ناباروری به معنای یک سال رابطه جنسی بدون استفاده از هیچ‌ گونه روش جلوگیری است که منجر به بارداری نشود. ناباروری به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.
ناباروری اولیه؛ یعنی زن ظرف یک یا دو سال از ازدواج یا رابطه جنسی غیر محافظت‌ شده اصلاً باردار نشود.  همچنین ناباروری ثانویه به این معنی است که زن حداقل یکبار باردار شده است ولی در حال حاضر دیگر نمی تواند باردار شود
 
ناباروری ثانویه به معنای ناتوانی در باردار شدن یا عدم بارداری در فردی است که قبلا باردار شده، این موضوع بیش از آن چه فکر کنید رایج می باشد؛ علت تقریبا ۵۰ درصد ناباروری ها است. در حقیقت بیشتر زوج ها ناباروری ثانویه را در مقایسه با ناباروری اولیه (ناباروری برای بار اول) تجربه می کنند.
بارداری ثانویه در زنانی رایج است که تا اواخر دهه ۳۰ یا حتی ۴۰ سالگی، که باروری بسیار کاهش پیدا می کند، برای داشتن دومین فرزند صبر کرده اند.
 
What is secondary infertility?
 
گاهی اوقات باردار نشدن برای دومین بار یا در دفعات بعدی مربوط به عوارضی است که طی بارداری یا زایمان پیشین به وجود آمده است (مثلا آسیب به رحم)؛ اما غالبا علت ناباروری ثانویه همان دلایل دخیل در ناباروری اولیه مانند افزایش سن، چاقی مشکلات تخمک گذاری و غیره است.
چه عواملی باعث ناباروری دوم می شود و چه افرادی را تهدید می کند؟
همان عواملی که ناباروری اولیه را سبب میشود، می تواند دلایل ناباروری دوم باشد.
که شامل:
* زخم لگن و یا رحم

* لوله ای فالوپ مسدود شده

* تخمک گذاری ناقص

* اندومتریوز

* سیگار کشیدن

* لاغری و یا چاقی شدید

* استفاده زیاد از الکل

* کمیت و کیفیت ضعیف اسپرم

علاوه بر دلایل بالا، عارضه های ناشی از زایمان قبلی و یا سن شما می تواند با وضعیت باروری مرتبط باشد. ممکن است سال ها از بارداری اول شما گذشته باشد.

واکنش های معمول به مشکلات باروری دوم شامل:
تکذیب کردن:
خیلی وقت ها شما فکر میکنید چون یکبار باردار شده اید بنابراین دیگر مشکلات باروری نخواهید داشت و هر زمان بخواهید می توانید باردار شوید. برای درمان اقدام نمی کنید و خیلی سخت این قضیه را قبول می کنید.
احساس حسادت:
گاهی شما نسبت به اطرافیان خود و دوستانتان که دارای فرزند بیشتری هستند حسادت میکنید و تنها از سر این احساس است که میخواهید باردار شوید.
احساس غم:
شما ممکن است نقاط عطف فرزند خود را مشاهده کنید مانند رفتن به مهد کودک و یا یادگیری به دوچرخه سواری. اما ترکیبی از شادی و غم دارید و به این فکر میکنید که دیگر شما فرزندی نخواهید داشت.
 
What is secondary infertility?
احساس گناه: 
در حال قادر به کودک خود را خواهر و برادر ممکن است به شدت در وزن شما، هنوز تمایل خود را برای یک کودک دیگر نیز ممکن است باعث درد گناه برای بودن با کودک شما راضی نیست.
احساس خشم:
 
شما ممکن است عصبانی باشید از اینکه دیگران به راحتی بچه دوم را باردار شدند اما شما این مشکلات را دارید.

متاسفانه، تمام این مسائل سخت است و تنها بخشی از تجربه دردناک از مشکلات باروری دوم را شامل می شود. شما و شریک زندگیتان باید با این مشکلات روبرو شده و مقابله کنید.

درمان های باروری را مدیریت و پدر و مادر خوبی باشید
احساس اضطراب و ناامیدی در طول درمان های باروری طبیعی است، اما اگر این احساسات شما را بیش از پیش نسبت به کودکتان  تحریک پذیر می کند از یک مشاور برای مدیریت احساسات خود  کمک بگیرید و تکنیک های رهایی از استرس و داشتن آرامش بیشتر را یاد بگیرید.
فعالیت های سرگرم کننده زیادی می توانید با کودک خود با هم انجام دهید. هنگامی که شما نیاز به استراحت دارید از دوستان، اعضای خانواده و یا حتی پرستار کمک بگیرید .رابطه شما با فرزندتان به این ترتیب سالم تر خواهد بود.
درمان
درمان مشکلات باروری اول و دوم یکسان است و در مرحله اول باید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. اگر شما یکسال از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده نکرده اید و تلاش کردید اما باردار نشدید و یا اینکه سن شما بالای ۳۵ سال است و بعد از ۶ ماه نزدیکی بدون جلوگیری باردار نشدید، حتما با یک متخصص مشورت کنید.

اگر شما بالای ۳۰ سال سن دارید و دارای اندومتریوز و یا قاعدگی های نامنظم هستید هر چه زودتر متخصص خود را انتخاب و اقدامات لازم را انجام دهید.

 
What is secondary infertility?

.

دکتر فرح قاسمی؛ جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی در گفتگو با خبرنگار مهرخانه، در خصوص علل ناباروری ثانویه گفت: بیشترین علت مربوط به این است که زن در حاملگی یا بارداری یا زایمان، خونریزی‌های شدید داشته که باعث کم‌ خونی شدید شده است و همین امر بر روی هیپوفیز مغز اثر گذاشته و سبب سندرم شیهان؛ یعنی از کار افتادن هیپوفیز شده است.

وی با بیان این مطلب افزود: یکی از دلایل نابارروی ثانویه سندرم شیهان است که البته در گذشته بیشتر رواج داشته و اکنون کمتر دیده می‌شود و کمتر پیش می‌آید زنی با خونریزی شدید دچار چنین مشکلی شود، اما هم‌چنان این موارد وجود دارد.

این متخصص زنان و زایمان و نازایی در خصوص این سندرم توضیح داد: در اثر این سندرم، هیپوفیز فعالیت نمی‌کند و کسی که دچار سندرم شیهان می‌شود، فقط مشکل نازایی نخواهد داشت، ولی ممکن است دچار مشکلات دیگری شود؛ زیرا غده هیپوفیز تنها هورمون‌های جنسی ترشح نمی‌کند و یکی از علایم سندم شیهان، نازایی و ناباروری ثانویه است.

کم‌ کاری شدید تیروئید یا اشعه‌ درمانی؛ از عوامل ابتلا به ناباروری ثانویه
کم‌ کاری شدید تیروئید مادر به دلایل نامعلوم از دیگر عوامل ناباروری ثانویه بود که قاسمی به آن اشاره کرد و گفت: همچنین زنانی که دچار سرطان هستند و تحت اشعه درمانی قرار گیرند، ممکن است تخمدان‌ شان آسیب ببیند و تخمک‌ گذاری انجام نشود و این عامل نیز منجر به ناباروری ثانویه می‌شود.

وی تأکید کرد: اگر به هر دلیلی تخمدان یا غده هیپوفیز نتواند فعالیت عادی خود را داشته باشد و منجر به عدم تخمک‌گذاری شود، ناباروری ثانویه را در پی دارد.

عفونت شدید یا عود کردن بیماری‌ های زمینه‌ ای ممکن است باعث ناباروری ثانویه شود
قاسمی با بیان اینکه عفونت‌ های بسیار شدید نیز ممکن است باعث ناباروری شود، گفت: البته عفونت‌ های شدید بیشتر خود را به صورت سقط نشان می‌دهد تا ناباروری. عود کردن بیماری‌ های زمینه‌ای نیز یکی دیگر از علل ناباروری ثانویه است.
به طور مثال نارسایی مزمن کلیه که به علت ورود سم به خون، ممکن است بر روی تخمک‌ گذاری اثر بگذارد و موجب ناباروری ثانویه شود.

این جراح و متخصص زنان و زایمان بیان کرد: عفونت‌ های شدید لوله رحمی که به صورت انسداد لوله خود را نشان می‌دهند، جراحی‌‌ های سنگین مانند ترکیدن آپاندیس در شکم که خود را به صورت عفونت نشان داده است نیز ممکن است سبب چسبندگی شده و این چسبندگی لوله را مسدود کند و موجب شود تخمک انتقال پیدا نکند؛ این موارد نیز می‌تواند نازایی ثانویه ایجاد کند.

کورتاژهای خشن و شدید موجب ناباروری ثانویه می‌شود
وی افزود: در کورتاژ های خشن و شدید که به دیواره داخلی رحم آسیب زده می‌شود، حتی اگر حاملگی نیز رخ دهد، منجر به سقط خواهد شد و در ادامه می‌تواند سبب نازایی ثانویه شود.
 
What is secondary infertility?

وی در خصوص تأثیر سزارین بر ناباروری ثانویه توضیح داد: سزارین باعث ناباروری ثانویه نمی‌شود؛ مگر اینکه در جریان عمل به رحم یا لوله رحم آسیب جدی وارد شده باشد؛ بنابراین عمل سزارین بدون عوارض، منجر به ناباروری ثانویه نمی‌شود.

راه‌حل سندرم شیهان و آشرمن
قاسمی با بیان اینکه به غیر از سندرم شیهان که یک سندم برگشت‌ ناپذیر است و باید فرد برای همیشه هورمون مصرف کند، سایر عللی که منجر به ناباروری ثانویه شده‌اند قابل درمان هستند، ادامه داد: در مورد سندرم آشرمن نیز اگر آسیب واردشده به رحم خفیف باشد، می‌توان با انجام عمل جراحی سندم فوق را برطرف کرد.

وی در خصوص آمار مبتلایان به ناباروری ثانویه در کشور گفت: از بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کسانی که دچار ناباروری هستند، حدود یک تا دو درصد به ناباروری ثانویه مبتلایند.

یائسگی زودرس منجر به ناباروری ثانویه می‌شود
این متخصص زنان و زایمان در خصوص ارثی‌ بودن ناباروری ثانویه گفت: اگر زنی به صورت ارثی دچار نارسایی زودرس تخمدان باشد؛ یعنی دچار یائسگی زودرس شود و تخمدان ذخایر خود را زودتر از دست دهد، می‌تواند باعث ناباروری ثانویه شود؛ هر چند که این افراد نیز می‌توانند با گرفتن تخمک مجدد باردار شوند.

قاسمی با بیان این نکته که تعدد بارداری در ایجاد ناباروری ثانویه تأثیری ندارد، افزود: اگر مادری دچار کمبود شدید تیروئید باشد و این مشکل به ناباروری ثانویه منجر شده باشد، باید ابتدا نسبت به رفع آن اقدام کند و پس از درمان این مرحله، نازایی ثانویه به راحتی قابل درمان است.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here