چطور برای چند فرزند اتاق بچینیم

همیشه از طراحی اتاق برای کودکان گفته‌ایم، اما کمتر به موضوع طراحی فضای خواب برای چند کودک در یک اتاق پرداخته شده است. در این مطلب به نکته‌های طراحی اتاق خواب برای خانواده‌هایی اشاره می‌شود که بیش از ۲ فرزند دارند. ایده‌هایی که به شما کمک می‌‌کند که در صورت داشتن فضای محدود، سراغ چه سبک چیدمان‌هایی به ویژه در رابطه با انتخاب یا ساخت تخت خواب فرزندان‌تان بروید. 

 چیدمان اتاق کودک و مرتب کردن عروسک ها
چیدمان اتاق کودک آیا کودک شما هم جز بچه‌هایی با ریخت و پاش زیاد هست؟ البته این را بدانید که تنها کودک شما نیست، اکثر بچه‌ها همیشه اتاقشان با اسباب بازی‌ها پر هست و کمتر پیش می‌آید، جای خالی برای بازی تو اتاق کودک‌تان پیدا بشه.حتی اگر اتاق کودک بزرگ هم باشد باز ریخت و پاش و بی‌نظمی کمبود فضا ایجاد می‌کند.یکی از اسباب بازی‌ها که معمولا در چیدمان اتاق کودک با کمبود فضا روبرو هستید، عروسک‌های پشمی و پولیشی هستند که تعداد آنها کم هم نیستند.بچه‌ها همیشه دوست دارند تعدادی عروسک پشمی داشته باشند تا موقع خواب بغلشان کنند و بخاطر نرم بودنشان محبوب بچه و حتی بزرگسال هست.در ادامه ۱۷ راه برای چیدمان اتاق کودک و مرتب کردن عروسک ها برای شما داریم که اجرای آنها بسیار ساده هست و شما می‌توانید با وسایل کم هز.  
چیدمان اتاق کودک
 
آیا کودک شما هم جز بچه‌هایی با ریخت و پاش زیاد هست؟ البته این را بدانید که تنها کودک شما نیست، اکثر بچه‌ها همیشه اتاقشان با اسباب بازی‌ها پر هست و کمتر پیش می‌آید، جای خالی برای بازی تو اتاق کودک‌تان پیدا بشه.حتی اگر اتاق کودک بزرگ هم باشد باز ریخت و پاش و بی‌نظمی کمبود فضا ایجاد می‌کند.یکی از اسباب بازی‌ها که معمولا در چیدمان اتاق کودک با کمبود فضا روبرو هستید، عروسک‌های پشمی و پولیشی هستند که تعداد آنها کم هم نیستند.بچه‌ها همیشه دوست دارند تعدادی عروسک پشمی داشته باشند تا موقع خواب بغلشان کنند و بخاطر نرم بودنشان محبوب بچه و حتی بزرگسال هست.در ادامه ۱۷ راه برای چیدمان اتاق کودک و مرتب کردن عروسک ها برای شما داریم که اجرای آنها بسیار ساده هست و شما می‌توانید با وسایل کم هزینه چیدمانی مرتب و جمع و جور و با تزیین زیبایی برای اتاق کودک تان داشته باشید.

آویز گل و گیاه یک ایده برای جمع و جور کردن اتاق کودک

how-to-make-several-children-in-the-room

 • اگر آویز گل و گیاه بلااستفاده دارید، پس با کمک کودک‌تان آنرا تزیین کنید و بعنوان جای نگهداری وسایل و عروسک پشمی گوشه اتاق بچه ها از سقف آویزان کنید.این مدل چیدمان اتاق کودک و آویزان کردن محفظه‌ای از سقف یا دیوار ایده ای برای جمع و جور کردن و ساماندهی به اسباب بازی‌ها با دکوراسیون زیبا هست.
 • مدل دیواری آویز گل و گیاه هم ایده دیگری برای چیدمان اتاق کودک و مرتب کردن اسباب بازی ها هست.
قفسه چوبی ایستاده

how-to-make-several-children-in-the-room

 • اگر به نجاری علاقه دارید، درست کردن این قفسه برای چیدمان اتاق کودک خیلی ساده و البته کاربردی هست.
زیر تخت حایی برای نگه داری عروسک ها و نظم دادن به اتاق کودک
 • حتما گاهی پیش آمده که از فضای زیر تخت برای نگهداری یکسری وسایل استفاده کرده‌اید.ولی این ایده زیر تخت فرق دارد.سطل‌ یا جعبه‌هایی به اندازه ارتفاع زیر تخت تهیه کنید و آنها را کنار هم زیر تخت بچینید و داخلش را با اسباب بازی‌ها پر کنید.اگر لازم بود یک دستگیره هم بگذارید.
تزیین اتاق با تور و طبقه بندی اسباب بازی و عروسک ها

how-to-make-several-children-in-the-room

 • یک پارچه یا توری برداشته و آنرا تزیین کنید و به دو سر دیوار وصل کنید.ایده‌ای آسان که جالب هست و چیدمان اتاق کودک شما را زیبا کرده و با پر کردن آن عروسک های زیادی جا داده می‌شود.
صندلی راحتی کیسه ای جایی برای جمع آوری عروسک ها

how-to-make-several-children-in-the-room

 • اگر شما هم وضعیت عروسک های پشمی اتاق کودکتان به این شکل هست، پس یک فکر بکر داریم.از خود عروسک پشمی برای درست کردن صندلی راحتی کیسه‌ای استفاده کنید.
 • فقط چند متر پارچه کلفت نیاز هست، آنرا شکل صندلی راحتی کیسه‌ای برش بزنید و دورتا دور آنرا بدوزید سر آنرا زیپ وصل کنید تا به راحتی امکان باز و بسته شدن باشد و بقیه‌اش پر کردن داخل کیسه با عروسک های پشمی هست.
قفسه تاب عروسک پشمی و حیوانات
 • اگر اهل ذوق و سلیقه هستید این تاب ها برای نگه داری عروسک ها و حیوانات بازی خیلی کاربردی هستند و در کنار زیبا کردن چیدمان اتاق کودک تان وسیله‌ای برای بازی و سرگرمی بچه‌ها هم هست. درست کردن این تاب‌ها خیلی سخت نیست.فقط کمی حوصله و نجاری نیاز دارد.
کاردستی برای نگه داری وسایل بازی و عروسک ها

how-to-make-several-children-in-the-room

 • با یک جعبه خالی و لوله‌های مقوایی یک کاردستی هتل درست کنید.می‌بینید که با کمی خلاقیت چه کارها و ایده‌های زیبایی را می‌توان برای سرگرم کردن بچه ها با بازی‌های تخیلی و همینطور مرتب کردن اسباب بازی‌ها انجام داد.
قفسه بندی کنج ها برای عروسک ها

how-to-make-several-children-in-the-room

 • در چیدمان اتاق کوچک آنچه که اهمیت دارد، استفاده بهینه از فضا هست.یک روش برای چیدن عروسک‌ها و اسباب بازی‌ها  قفسه بندی کنج‌ها و فضاهای پرت هست.در این روش دکوراسیون اتاق کودک شما زیباتر شده و کلی فضا برای چیدن عروسک ها و اسباب بازی‌های کودک تان دارید.
استفاده از دیوار

how-to-make-several-children-in-the-room

 • دیوارها را فراموش نکنید.شلف و قفسه بندی بر روی دیوار فضایی برای چیدن عروسکها و مرتب کردن وسایل کودک هست. در صورتیکه قصد استفاده از قفسه بندی ندارید، یک راه ساده‌تر برای استفاده از فضای دیوار چیدن سبد هست.با چسباندن سبد بر روی دیوار کلی بهم ریختگی اتاق کودک تان کمتر می‌شود و از طرفی دسترسی راحت و آسانی نیز دارد.

 وسایل دیگرhow-to-make-several-children-in-the-roomhow-to-make-several-children-in-the-roomhow-to-make-several-children-in-the-roomhow-to-make-several-children-in-the-roomhow-to-make-several-children-in-the-room

 • اگر با نگاه خلاقانه‌ای  به دور و بر خودتان نگاه کنید، خیلی وسایل کاربردی برای چیدمان اتاق کودک و مرتب کردن عروسک‌ها پیدا می‌کنید.استفاده از آویز روسری، جای جورابی،  جاکفشی و جعبه‌های خالی چهار نمونه هست که ما به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  how-to-make-several-children-in-the-room 

 • نظرتان با روش روی هم چیدن چی هست؟ اگر فضای خالی بین کمد و دیوار دارید، فقط کافی هست عروسک های پشمی و حیوانات را روی هم چیده و بالا بیایید.

همانندسازی

اتاق‌هایی که چند بچه از آن استفاده می‌کنند ترجیحا باید وسایلی شبیه به هم داشته باشد. مهمترین آیتم هم مربوط به روتختی‌ها است که بهتر است با یک طرح و تم رنگی باشند. تفاوت در انتخاب وسایل بچه‌ها بهتر است در انتخاب وسایل کوچک باشد؛ مثل اسباب بازی، کوسن‌های رنگی و…
اگر رنگ روتختی فرزندان بنا به سلیقه متفاوت است چه بهتر که از یک هارمونی مشخصی پیروی کند، درست مثل این تصویر که صورتی، بنفش و سبز هر سه از یک طیف ملایم استفاده شده است.

یک اتاق سفارشی

خیلی وقت‌ها دادن سفارش ساخت تخت به نجار، از خرید آن مقرون به صرفه‌تر است. به ویژه برای اتاقی که قرار است فضای مشترکی برای بیش از دو نفر باشد. سازنده بر اساس ارتفاع کف تا سقف اتاق و با در نظر گرفتن استانداردهای لازم، اقدام به طراحی می‌کند.

مهتابی ممنوع!

اگر طول دیوار اتاق زیاد باشد، یک سازنده خلاق به راحتی می‌تواند دو تخت با سایز استاندارد پایین و دو تخت روی دیوار طراحی و اجرا کند. بدترین ایده برای نورپردازی تخت‌هایی که نزدیک به سقف است، مهتابی است! به ایده این طراح برای تامین روشنایی تخت‌ها دقت کنید.

رنگ‌های تیره ممنوع

در زمان‌هایی که اتاق متراژ مناسبی دارد می‌توانید از دو سمت دیوار برای نصب تخت خواب استفاده کنید. به‌طور کلی برای چنین اتاقی سعی کنید سراغ رنگ‌های روشن بروید. این یک قانون است؛ هر چقدر فضا کوچک‌تر و وسایل بیشتر بود نباید رنگ‌های تیره و حتی طرح‌های شلوغ انتخاب کرد.

فرزند زیاد؛ خانه کوچک

اگر ارتفاع کف تا سقف اتاق امکان حضور تخت خواب سه طبقه را به شما می‌دهد (در خانه‌های کوچک امروزی عموما نمی‌شود) ایده بدی به نظر نمی‌رسد؛ گرچه به لحاظ استانداردهای طراحی داخلی پیشنهاد نمی‌شود مگر برای خانه‌های بسیار کوچک که فرزندان زیادی ساکن آن هستند.

هارمونی تیره – روشن‌ها

شرایط ایده‌آل این است که هر تعداد فرزندی که در یک اتاق حضور دارند، جنسیت یکسان داشته باشند. البته که در زندگی امروزی دیگر چندان این اتفاق نمی افتد! در چنین شرایطی چیدمان اتاق و حتی رنگ‌بندی آن هم شکل و شمایل هماهنگ‌تری پیدا می‌کند. اگر دیوارهای اتاق تیره رنگ است حتما سراغ مبلمانی به رنگ روشن بروید. 

بزرگترها طبقه بالا!

برای حفظ امینت و البته محفوظ نگه داشتن حریم خصوصی لازم برای فرزندان بزرگ‌تر، فرزند بزرگ‌تر باید ساکن طبقه‌های بالای تخت شود و فرزند کوچک‌تر هم طبقه پایین… قرار نگرفتن طبقات تخت روی هم منجر به ایجاد دید بصری بهتری از فضای اتاق خواب می‌شود. 

تخت نباید کنار پنجره باشد

از خطاهای چیدمان در اتاق خواب بچه‌ها، قرار دادن تخت خواب به صورتی است که چسبیده به پنجره باشد. پنجره هم به دلیل شیشه‌ای بودن و هم به دلیل احتمال سقوط، نباید چسبیده به تخت و در معرض بازی، پریدن‌های احتمالی و یا ضربه باشد.
ضمن این که باز بودن پنجره هنگام شب، ممکن است تنفس را برای برخی کودکان حین خواب، در حالی که جریان هوای مستقیم روی صورتشان است سخت‌تر کند.

رنگ‌شناسی اتاق بچه‌های بازیگوش

رنگ آبی روشن از بهترین گزینه‌ها برای طراحی اتاق پسربچه‌های پر جنب و جوش محسوب می‌شود. مسلما در اتاقی که ۳ یا حتی ۴ پسر بچه شیطان در آن حضور دارند نباید از رنگ‌هایی که منجر به تحرک بیشتر می‌شود استفاده کرد. به ویژه برای بچه‌های بیش فعال…

قفسه‌ها را جدی بگیرید

زمانی که قرار است چند کودک در یک اتاق بازی کنند یا به استراحت بپردازند از کوچک‌ترین فضای پرتی باید به‌خوبی استفاده کرد. در چنین اتاق‌هایی کشوهای زیر تخت، کنج‌های مفید اتاق یا شبکه‌بندی کردن بخش‌هایی از دیوار برای قرار دادن وسایل و اسباب بازی بسیار به مادر خانه و حتی خود بچه‌ها (زمان مرتب کردن اتاق) کمک می‌کند.

سکوی خواب

اگر سبک عمومی تخت‌ها را نمی‌پسندید به فکر سفارش یک سکو باشید. این سکو که با ارتفاع استاندارد از سطح زمین (زمانی که کودک روی تخت می‌نشیند، پاهایش زمین را لمس کند) ساخته می‌شود، بهتر است از جنس «ام.دی.اف» باشد. فقط باید به فکر یک تشک استاندارد و کاوری مناسب برای روی این سکو باشید.

پله به جای نردبان

در طراحی اتاق با امکان قرارگیری چهار تخت خواب، چه بهتر که برای رسیدن کودک به طبقه بالای تخت «پله» طراحی شود. به ویژه برای کودکان کم سن‌وسال تر… به این خاطر که بیش از استفاده نردبان به آن‌ها حس امنیت داده می‌شود.

جان پناه!

از مهمترین مواردی که در طراحی چنین اتاقی برای فرزندان‌تان باید در نظر بگیرید، «جان پناه» مناسب تخت خواب‌های طبقه دوم و حتی سوم است! تخت‌های فلزی و «ام.دی.اف» بهترین متریال برای چنین تخت‌هایی است. هر چه رنگ چوب روشن‌تر باشد، برای انتخاب روتختی مانور بیشتری می‌توانید بدهید. 

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here