فرایند و داروهایی برای کاهش تب کودک

فرایند و داروهایی برای کاهش تب کودک

می دانید دمای طبیعی بدن کودک چقدر است؟ درجه حرارت طبیعی بدن با دماسنج دهانی ٣۷ درجه سانتی گراد و با دماسنج داخل مقعد ٣۷/۵ است. درجه حرارت بالای ٣۷/۵ مقعدی و بالاتر از ٣٨ دهانی، تب نام دارد.

 

آیا باید هر تب کودک را کاهش داد؟

تب علامت مبارزه بدن با میکروب هاست و بسته به میزان مدت و زمان بروز و نیز سن کودک، نشانگر مشکلاتی خاص است. تب ممکن است تنها نشانه یک بیماری جدی در نوزاد باشد. اگر کودک شما مبتلا به تب شد با توجه به سن او می توانید این اقدامات را برای وی انجام دهید:

اگر کودک بین سه ماه تا سه ساله است، در صورت تب خفیف تا ۸/۳۷ نیاز به دارو ندارد و فقط مرتب درجه حرارت وی را اندازه بگیرید. در صورتی که کودک همراه با تب بی قراری داشت یا درجه حرارت بدن بیشتر از ۸/۳۷ شد، باید داروی ضدتب را شروع کنید.

اگر سن کودک کمتر از سه ماه است و تب بالای ٣٨ درجه دارد هیچ دارویی به کودک خود ندهید و او را سریعا نزد پزشک ببرید. تب ممکن است نشانه عفونت خطرناک و جدی باشد.

 
چه داروهایی برای کاهش تب باید به کودک داد؟

به هیچ عنوان بدون مشورت با پزشک به کودک کمتر از دو ماه خود دارو ندهید. اما در مورد کودکان بزرگ تر از دو ماه. رایج ترین داروی ضد درد و ضدتب استامینوفن است که یک راه ساده شده تجویز آن این است که اگر از قطره چکان استفاده می کنید باید دو برابر وزن کودک خود هر چهار تا شش ساعت به او قطره بدهید. مثلا برای کودک شش کیلویی، ۱۲ قطره. داروی ضدتب دیگری که برای کودکان بالاتر از شش ماه استفاده می شود، ایبوپروفن است. برای مقدار مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

در هنگام مصرف داروها به این نکات توجه کنید:

بیشتر از پنج دز در روز به کودک دارو ندهید.

هرگز از آسپرین برای پایین آوردن تب فرزندتان استفاده نکنید. استفاده از این دارو در برخی عفونت های ویروسی ممکن است بسیار خطرناک باشد.
 

چه کارهای دیگری برای کاهش تب کودک می توان انجام داد؟

در هنگام تب، مایعات بیشتری به کودک خود بدهید تا از کم آبی بدن او جلوگیری شود. آب، سوپ و آب میوه (در سن های بالاتر) مناسب هستند.

اگر کودک به اندازه کافی مایعات می خورد او را مجبور به خوردن غذا نکنید.

مطمئن شوید که کودک خواب و استراحت کافی دارد.

درجه حرارت اتاق را نه خیلی زیاد و نه خیلی کم نگه دارید. لباس کودک نیز نباید خیلی گرم باشد.

اگر کودک تان به همراه تب، لرز داشت، روی او پتو بکشید ولی پس از توقف لرز پتو را بردارید.

برای خنک نگه داشتن بدن کودک هرگز از آب یخ یا الکل استفاده نکنید. می توانید پاها یا شکم کودک خود را با حوله خیس هم دمای اتاق خنک کنید.

در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده این موارد کودک خود را سریعا به مرکز درمانی ببرید:
 

۱) تب بالای ٣٨ در کودکان زیر سه ماه،

۲) تب بالای ۳۸/۲ در کودکان سه تا شش ماه،

۳) تب بالای ۳۸/۸ در کودکان بالای شش ماه،

۴) اگر همراه تب علایمی مانند تهوع و استفراغ، خشکی دهان، بی قراری شدید، رنگ پریدگی، سردرد شدید، تورم مفاصل، سفتی گردن، درد شدید شکم، برجسته شدن قسمت های نرم سر، افت سطح هوشیاری و مشکلات تنفسی وجود داشت. در هر حال به یاد داشته باشد که تب همواره هشدار دهنده عفونتی در بدن کودک شماست و چنانچه به علایم همراه آن توجه نکنید یا متناوبا آن را کنترل نکنید، ممکن است پیامدهای خطرناکی به همراه داشته باشد.

process-and-medications-to-reduce-child-fever

چگونگی کاهش تب کودکان جهت جلوگیری از تشنج از دیدگاه یک متخصص

یک متخصص کودکان با تاکید بر لزوم کنترل “تب” در کودکان، گفت: بی‌توجهی به این موضوع و بالا بودن تب کودک، تشنج در وی را به دنبال خواهد داشت.

دکتر احمدرضا یعقوبی در گفت‌وگو با ایسنا، در این خصوص عنوان کرد: یکی از مشکلات بیماری‌های اطفال، تب است که گاهی به تشنج نیز منتهی می‌شود. بنابراین کاهش تب در کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است.

این متخصص کودکان افزود: برای کاهش تب با توجه به عوارض داروها اولین دارو استامینوفن است که به مقدار ۱۰ میلی‌گرم به ازای هر کیلو وزن کودک داده می‌شود. برای مثال در کودک  دو ساله ۱۲ کیلویی، ۲۴ قطره، یا ۵ سی سی شربت است.

وی تصریح کرد: در صورت تب بالای کودک می‌توان از شیاف کودکان ۱۲۵ هر چهار تا شش ساعت استفاده کرد. اگر تب با این روش کنترل نشد از شربت ایبوبروفن ۵ سی سی به صورت هر هشت ساعت و حتما بعد از غذا می‌توان استفاده کرد.

یعقوبی با اشاره به استفاده از روش‌های کاهش تب کودک مثل کاهش لباس و پاشویه اظهارکرد: روش صحیح پاشویه بدین صورت است که دستمال را با آب ولرم ٣۴ تا ٣۵ درجه آغشته کرده و روی نقاطی همچون پیشانی و پشت و سینه که گرم است، بگذارید این نقاط الزاما پا و دست نیست، زیرا اغلب اوقات پاها سرد است .

وی تاکید کرد: حتما قبل از پاشویه به کودک استامینوفن داده شود تا کودک لرز نکند و بتوانید با روش پاشویه تب را کاهش دهید.

این متخصص اطفال در رابطه با تشنج نیز گفت: تب و تشنج  یک عارضه تشنجی خوش‌خیم و شایع است که معمولا در سنین ۹ تا ۲۰ ماه اتفاق می‌افتد، البته تا شش سالگی هم امکان بروز آن وجود دارد.

وی عنوان کرد: تب و تشنج معمولا این گونه حادث می‌شود که ابتدا حرکات  تشنجی که معمولا حدود نیم دقیقه طول می‌کشد و علائم آن شامل کاهش هوشیاری، سفتی بدن و اندام، قطع تنفس برای حدود ۳۰ ثانیه است که بعد از این زمان وقتی تنفس مجددا شروع می‌شود، ممکن است بسیار سطحی باشد و دفع ناخودآگاه ادرار یا مدفوع را به همراه داشته باشد.

process-and-medications-to-reduce-child-fever

یعقوبی بیان کرد: تشنج بدین گونه است که کودک بیهوش می‌شود و علائم پرش اندام‌ها یا صورت و برگشت چشم‌ها (سیاهی چشم) به بالا دیده می‌شوند و سپس کودک به هوش می‌آید و ممکن است برای یک تا دو ساعت به خواب رود و هنگام بیدارشدن ممکن است گیج، خواب‌آلود و تحریک‌پذیر باشد.

وی ادامه داد: بعد از تشنج ابتدا باید مراحل اولیه احیا مثل اطمینان از باز بودن مجاری تنفسی و ضربان قلب کنترل شود. در این هنگام باید مراقب آسپیراسیون یا  ورود مواد داخل دهان به مجرای تنفسی باشید و اگر کودک چیزی در دهان دارد، آن را خارج کنید.

این متخصص کودکان خاطرنشان کرد: در رابطه با تشنج بهترین کار پیشگیری از تکرار آن است که با شیاف دیازپام انجام می‌شود. کودک مبتلا باید به بیمارستان رسانده شده وحدود سه روز بستری شود که در این شرایط، هدف کنترل تشنج احتمالی بعدی و بررسی سایر موارد تشنج از جمله مننژیت است.

وی با تشریح تب دندانی نیز بیان کرد: برخی از والدین تب را به رویش دندان در کودک مرتبط می‌دانند که حداقل ۹۰ در صد آن بی‌ربط به دندان است.

یعقوبی تصریح کرد: تب دندان بسیار سبک، بدون همراهی سرفه و آبریزش بوده و اغلب با افزایش مختصر دفعات دفع مدفوع و اغلب همراه با آبریزش دهان و تیز شدن و خارش لثه است

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 + = 10