هفته سی و ششم بارداری

۴ هفته بیشتر تا رسیدن مسافرکوچولوی شما باقی نمانده است. بهتر است از همین حالا تمرین مادر شدن را انجام دهید. چرا که باید بدانید با این موجود فضایی چگونه رفتار کنید. او همین حالا کلاهش را سر کرده تا با موتور قوی که زیر پا دارد از کانال زایمان با سرعت بگذرد. دعا کنید که موتورش پر قدرت باشد تا شما زایمانی راحت‌تر داشته باشید.

divider

janin icon   وضعیت جنین

به نظر می‌رسد که حسابی مظلوم شده باشد و برای اینکه دل شما را بدست بیاورد تکان‌هایش را کم کرده. اصلا گولش را نخورید جای کافی ندارد و گرنه آنچنان شیطنت می‌کرد که دلتان می‌خواست همان موقع از شکمتان بپرد بیرون.

فکرش را بکنید که هنوز هم روزی ۳۰ گرم وزن اضافه می‌کند. می‌خواهد بعد از تولد حسابی خودنمایی کند. همه چیز در بدن او بعد از تولد برای ورود به دنیای جدید آماده است. ریه‌های جنین تنها عضوی است که تا آخرین لحظه‌ها در حال تکامل است و در بیشتر موارد نارسایی این عضو پس از تولد مشکل ایجاد می‌کند.

موهای کرک مانند او و همین طور ورنیکس (ماده نسبتا چربی که بدن او را پوشانده بود و از پوست او در برابر مایع آمنیوتیک محافظت می کرد) در حال ناپدید شدن هستند. کودک شما همه این مواد را به همراه دیگر ترشحاتی که به درون مایع آمنیوتیک می ریزند، می بلعد و این مواد تا زمان تولد در شکم او باقی خواهند ماند. این مخلوط سیاهرنگ که مکونیوم نامیده می شود، اولین مدفوع کودک شما را تشکیل خواهد داد.

در انتهای این هفته کودک شما کامل شده است. به کودکانی که در بین هفته های سی و هفتم و چهل و دوم به دنیا بیایند کامل می گویند، به آنها که قبل از ۳۷ هفته بدنیا می آیند نارس و بعد از ۴۲ هفته دیررس می گویند. سر اکثر کودکان در این مرحله به طرف پایین قرار گرفته است که برای یک زایمان راحت مناسبتر است. در صورتی که وضعیت کودک شما به این شکل نباشد پزشک یا ماما از شما خواهد خواست که در هفته آینده برای تغییر وضعیت قرار گرفتن کودک در رحم برنامه ریزی کنید، برخی تمرینات ورزشی به این چرخش کمک خواهند کرد. بندرت پیش می آید که پزشک یا ماما سعی کنند که با انجام حرکات آرام و نرم از روی شکم وضعیت قرار گرفتن کودک در رحم را تغییر داده و سر او را به طرف پایین برگردانند.

قد: ۵۰,۵ سانتی متر

وزن: ۳۱۸۲ گرم

hafte36ax2

divider

mother icon   وضعیت مادر

با رشد کودک شما و تنگ شدن فضای اندامهای داخلی ممکن است کمتر از چند هفته پیش احساس گرسنگی کنید. در این مرحله استفاده از غذاهای سبکتر در دفعات بیشتر مناسب خواهد بود. با پایین تر رفتن کودک شما و نزدیک شدن او به لگن ممکن است سوزش معده از بین رفته و تنفس هم برایتان راحت تر شود. در صورتی که این اولین حاملگی شما باشد احتمال پایین تر رفتن کودک و نزدیک شدن او به لگن پیش از زمان زایمان بیشتر است. با این حال در صورتی که این اتفاق بیفتد شما فشار بیشتری بر قسمت پایینی شکم خود احساس خواهید کرد که در نتیجه راه رفتن و پیاده روی برایتان سخت و آزاردهنده خواهد شد. برخی خانمها می گویند که در این حالت احساس می کنند یک توپ بولینگ را بین پاهای خود حمل می کنند و نزدیک است این توپ بیرون بیفتد. البته نگران نباشید او بیرون نمی افتد!

همچنین ممکن است انقباضهای عضلانی براکستون- هیکس در این دوران بیشتر رخ دهند. مجددا با پزشک خود تماس بگیرید و در مورد نحوه تماس با او در زمانی که فکر می کنید درد زایمان شروع شده است هماهنگی مجددی به عمل آورید. قاعده کلی اینگونه است که شما باید هنگامی با وی تماس بگیرید که انقباضات متناوب عضلات شکم هر ۵ دقیقه یکبار و به مدت حدود یک ساعت رخ بدهند. البته در صورتی که هنوز هفته سی و هفتم را نگذرانده اید و نشانه های زایمان زودرس را مشاهده می کنید باید فورا به او خبر بدهید. همچنین در صورت پاره شدن کیسه آب (یا حتی اگر گمان کردید که ترشحاتی از جنس مایع آمنیوتیک را مشاهده می کنید)، کاهش فعالیت کودک، خونریزی واژن، تب، سردردهای شدید، درد در ناحیه شکم و یا تغییر وضعیت بینایی به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

حتی اگر حاملگی شما بدون عوارض و مشکل جدی طی می شود، بهتر است در ماه آخر از پرواز با هواپیما خودداری کنید؛ زیرا در هنگام پرواز احتمال بروز درد زایمان بیشتر است. البته بسیاری از خطوط هوایی به خانمهایی که کمتر از ۷ روز (و در بعضی موارد کمتر از یک ماه) به زایمانشان باقی مانده است اجازه سوار شدن به هواپیما را نمی دهند.

hafte36ax3

divider

Doctor icon   مراقبت های بارداری

شما در این هفته یک کودک کاملا رشد کرده را در بدن خود حمل می‌کنید. بنابراین ورزش مداوم و سبک در این دوران می‌تواند انرژی زیادی به شما دهد. پیاده روی یکی از بهترین مواردی است که شما می‌توانید در طول زایمان هم آن را انجام دهید.

جفت سر راهی :

جفت سر راهی معمولا در سه ماهه آخر حاملگی اتفاق می‌افتد. خونریزی بدون درد با حجم زیاد و با رنگ روشن ممکن است از هفته ۲۸ حاملگی دیده شود. قرارگرفتن جفت سر راهی معمولا به خود جنین آسیبی نمی‌رساند و تنها در هنگام زایمان است که این فرایند را دشوار می‌کند.

اگر جفت سر راهی در نیمه اول بارداری اتفاق بیفتد با بزرگ‌شدن رحم جفت به بالا حرکت می‌کند و مشکلی هم برای جنین ایجاد نمی‌کند. پزشک هم روند حرکت جفت را با سونوگرافی مورد بررسی قرا می‌گیرد. بعد از هفته های ۳۲ یا ۳۴ هم باید سونوگرافی انجام شود تا محل دقیق جفت تعیین شود. فقط در نیم یا یک درصد از مواقع جفت در پایین رحم باقی می‌ماند. با این حال اگر در طول مدت سه ماه دوم یا سوم جفت در سر راه باشد و خطری مادر یا جنین را تهدید کند عمل سزارین انجام می‌شود.

food Icon   تغذیه

مصرف مواد مغذی سالم و متعادل نه تنها برای شما و کودکتان در این دوره لازم است بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهبود اندام‌تان پس از زایمان، فراهم می‌کند.با نزدیک تر شدن به پایان بارداری، خستگی بیشتر در شما نمایان می شود. اگر در روز ۸ لیوان آب بنوشید، احساس خستگی کمتری خواهید داشت. البته باید سختی دستشویی رفتن های مکرر را به جان بخرید و در برابر وسوسه نوشیدن آب کمتر مقاومت کنید. وعده های غذایی زیاد با حجم کم را جایگزین وعده های سنگین غذایی کنید. غذاهای شیرین باعث افزایش قند خون و انرژی و قوای جسمانی در شما می شود اما بعد از اینکه تحلیل رفت، باعث تشدید احساس خستگی در شما خواهد شد.

بسیاری از زنان باردار سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدن‌تان رخ می‌دهد. برای جلوگیری از آن از خوردن این مواد خودداری کنید:

 • غذایهای تند و پر چرب
 • شکلات
 • مرکبات
 • قهوه

dont worry logo   نگران نباشید

 • ورم بارداری مشکلی است که معمولا در تمام خانم ها به طور طبیعی رخ می دهد. این تغییر که از ابتدای هفته ۳۴ یا ۳۵ آغاز می شود حتی در خانم هایی که هیچ مشکل فیزیکی در طول بارداری نداشته اند، اتفاق می افتد. در این شرایط متوجه می شوید که انگشتر و حلقه تان در انگشتتان به راحتی قبل در دست نمی چرخند و کفش تان نیز برایتان تنگ شده است. ورم در طول روز افزایش می یابد و در انتهای شب به اوج خود می رسد. برای کاهش ورم شب ها در حالی بنشینید که پاهای خود را بالاتر از سطح قلبتان قرار داده اید. از پوشیدن لباس های تنگ و انداختن پاها روی هم به هنگام نشستن خودداری کنید. اما اگر این ورم به شدت در حال افزایش بود و صورتتان را هم در برگرفت، با دکترتان مشورت کنید چون ممکن است این تورم شدید، نشانه فشار خون بالا یا بروز بیماری تشنج بارداری باشد.
attention logo   بایدها و نبایدها
به تغذیه صحیح و متعادل خود ادامه دهید و مواظب باشید تا با کاهش وزن مواجه نشوید زیرا کاهش وزن ناخواسته در این ماه شایع است. از تکرر ادرار نترسید و مرتب مثانه خود را تخلیه کنید. در صورتی که مراقب شما، آزمایشات مربوط به غربالگری استرپتوکوک های گروه    B را درخواست کرد، با توجه به اینکه نمونه کشت غربالگری از ناحیه واژن و رکتوم تهیه می شود، نگران نباشید. این تست برای این است که در صورت آلودگی شما، درمان صورت گیرد تا آلودگی به نوزادتان منتقل نشود.

در صورت بروز هریک از مشکلات زیر با پزشک/ ماما تماس بگیرید یا مراجعه کنید :

 • خونریزی واژینال یا لکه بینی (مراجعه کنید)
 • انقباضات رحمی، بیش از ۶ بار (مراجعه کنید)
 • فشار به شکم و زیردل به همراه انقباضات پراکنده ولی با شدت بیشتر از همیشه(تماس بگیرید)
 • سردرد متوسطی که به استامینوفن پاسخگو نباشد(مراجعه کنید)
 • سردرد شدید و مقاومی که با سرگیجه، تاری دید و غش همراه است(سریعا مراجعه کنید)
 • دردهای لگنی متوسط(تماس بگیرید)
 • درد به همراه تب یا خونریزی(مراجعه کنید)
 • تهوع گاهی اوقات، یکبار در روز، بیش از ۳ بار در روز مابین وعده های غذایی (تماس بگیرید)
 • تهوع به همراه درد و تب(مراجعه کنید)
 • تب و لرز(مراجعه کنید)
 • ترشحات آبکی فراوان، ترشحات زرد، سبز، خاکستری(مراجعه کنید)
 • تعریق در دست ها، صورت و پاها(مراجعه کنید)
 • افزایش ناگهانی وزن(تماس بگیرید)
 • تنگی نفس شدید(مراجعه کنید)
 • خارش شدید(تماس بگیرید)
 • تکرر ادرار به همراه سوزش، تب، درد شکمی یا درد کمر(در اولین فرصت مراجعه کنید)

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here