هفته سی و سوم بارداری

۷هفته طلایی بیشتر تا رسیدن شما به اوج موفقیت باقی نمانده است. می‌توانید به خودتان افتخار کنید. دیگر کسی نیست که از بازی زیبای شما در ۳۳ قسمت قبل تعریف نکرده باشد. شما نه تنها از خودتان که از همسر و جنین‌تان هم محافظت کردیده اید.‌این کار را فقط شما به عنوان یک زن می‌توانید انجام دهید.

divider

janin icon   وضعیت جنین

چروکها و همچنین رنگ سرخ پوست او کمتر شده و در حالی که اکثر استخوانهای او در حال سخت شدن هستند جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوانهای جمجمه کاملا به یکدیگر نچسبیده اند. این امر به او کمک می کند تا راحت تر از مجرای زایمان عبور کرده و به دنیا بیاید.

با آنکه استخوان‌های او حسابی سخت شده با این حال استخوان‌های سرش هنوز به هم نچسبیده‌اند و نرم هستند. در این هفته آخر او حسابی در حال بدنسازی است و می‌خواهد وقتی به دنیا می‌آید روی فرم باشد به همین علت در حال وزن‌گیری است. با آنکه فضایی برای شیطنت ندارد ولی کنجکاویش را درباره بند ناف نمی‌تواند پنهان کند و گاهی با آن بازی می‌کند.

قد: ۴۸ سانتی متر

وزن: ۲۳۶۶ گرم

hafte33ax2

divider

mother icon    وضعیت مادر

شما ممکن است درد و یا حتی کرختی در انگشتها، مچ و دستهای خود حس کنید. بافتهای مچ دست شما همانند بقیه بافتهای بدنتان ممکن است متورم شوند. در این صورت فشار در کانال مچ (که یک مجرای استخوانی در مچ دست شماست) افزایش می یابد. عصبهایی که از این مجرا عبور می کنند تحت فشار قرار می گیرند که در نتیجه عوارضی همچون بی حسی، خارش، تیر کشیدن، احساس سوزش، تیر کشیدن و یا درد مبهم بروز می کنند. استفاده از مچ ‌بند را امتحان کنید یا در هنگام خواب یک بالش زیر دستهای خود قرار داده و آنها را بالاتر از سطح بدن نگاه دارید. اگر باید در محل کار به طور دائم از دستهای خود استفاده کنید، مثلا تایپیست هستید یا در خط مونتاژ یک کارخانه کار می کنید، هنگام استراحت دستهای خود را در حالت کشیده قرار دهید.
اگر به هنگام خواب در شب مشکل دارید یک بالش بین پاها و زیر پشت خود قرار دهید. اگر این کار به شما کمک نکرد چند بالش زیر سر خود قرار داده و سعی کنید در حالت نیمه نشسته بخوابید و حتی می توانید در حالتی که کاملا روی تخت نشسته و به بالشها تکیه داده اید بخوابید. اگر دفعات رفتن به توالت خواب شما را به هم ریخته است، از عصر به بعد مایعات کمتری مصرف کنید.
برای اکثر خانمها روابط جنسی در دوران حاملگی تا قبل از پاره شدن کیسه آب و فرا رسیدن زمان زایمان مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال توصیه می شود که در هفته های آخر آمیزش با استفاده از کاندوم باشد یا اصلا انجام نشود.

hafte33ax3

divider

Doctor icon  مراقبت های بارداری

اگر نوزاد پیش از هفته  ۳۸ متولد شود «نوزاد نارس» نامیده می‌شود. نوزادانی که بین هفته‌های ۳۸ تا ۴۲ به دنیا می‌آیند به اصطلاح پزشکی «نوزاد رسیده» هستند. اما اصطلاحی هم وجود دارد به نام «نوزادان زودرس» بین نوزادان نارس با نوزادان زودرس تفاوتی هست و این تفاوت به تکامل اعضای بدن او مثل دستگاه تنفسی بر می‌گردد.

اگر نوزادای زودتر از هفته ۳۸ به دنیا بیاید و دستگاه تنفسی‌اش کامل شده باشد به آن نوزاد زودرس می‌گویند در صورتی که اگر دستگاه تنفسی او به صورت کامل شکل نگرفته باشد او را نوزاد نارس می‌خوانند. نوزاد نارس ممکن است دچار مشکلاتی مثل کم‌وزنی شوند این نوزادان وزنی کمتر از ۲ کیلو و ۵۰۰ گرم دارند. نوزادان نارس را خطر عقب‌ماندگی جسمی و ذهنی تهدید می‌کند.

food Icon   تغذیه

اگر به دنبال راهی می‌گردید که مقدار ½۲ فنجان سبزیجات‌ و ۲ فنجان میوه پیشنهادی خود را در طول روز مصرف کنید، به این نکات توجه کنید:

 • میوه‌های تازه را با ماست کم چرب یخ زده مصرف کنید.
 • پرتقال را به سالاد خود بیافزایید.
 • نخودهای سبز یخ زده را به سوپ نودل مرغ خود اضافه کنید.
 • در میلک شیک، میوه بریزید.
 • به جای استفاده از شربت روی پنکیک یا تست فرانسوی، روی آنها را با میوه‌های تازه بپوشانید.

اگر به قدر کافی شیر بنوشید، به راحتی کلسیم مورد نیاز برای خود و جنین تان را به میزان کافی دریافت می کنید اما اگر شیر کافی نمی خورید، می توانید کلسیم را از راه های زیر دریافت کنید :

 • پنیرهای کم چرب یا بدون چربی را به سالاد ها یا سبزیجات پخته شده اضافه کنید.
 • از ماست های بدون چربی به عنوان ماده اصلی برای تهیه سس استفاده کنید.
 • شیر خشک بدون چربی را به غذاهایتان اضافه کنید.
 • سبزیجات پر کلسیم مثل کلم بروکلی، برگ خردل، کلم پیچ و بامیه بخورید.
 • کاکائوی داغ را به جای آب با شیر سرد شده بخورید.
 • غذاهایی که دارای سویای غنی شده با کلسیم است مثل شیرسویا و پنیرسویا بخورید.
dont worry logo   نگران نباشید
 • اگر شش خانم باردار را که در یک زمان حامله شده اند و افزایش وزن یکسانی داشته اند را کنار هم جمع کنید، شاهد تفاوت هایی در بین آنها خواهید بود. شکم یکی بالا، یکی پایین و دیگری فقط از جلو بارداری اش مشخص است. در حالی که دیگری وقتی از همه طرف بارداریش را نشان می دهد. شکم یکی کاملا بیرون زده در صورتی که شکم دیگری کاملا صاف است و به نظر می رسد که اصلا باردار نیست. شکل بیرونی شکم به خاطر اندازه و وضعیت قرار گرفتن جنین، قد و ساختار بدن و ناحیه ای که افزایش وزن داشته اید کاملا متفاوت است.

attention logo   بایدها و نبایدها

 • در پایان سه ماهه ی سوم مغز جنین سه تا چهار برابر اولین هفته ی سه ماهه سوم رشد کرده است. مغز جنین برای رشد و عملکرد جهشی اش در این دوران نیاز به مواد غذایی مازاد دارد. یکی از مواد غذایی بسیار مهم برای تغذیه مغز اسید چرب امگا ۳ است که غالبا در ماهی وجود دارد. این ماده حیاتی به رشد سلول های مغز و پوشش محافظ میلین که به تولید مسیرهای ارتباطی مغز سرعت می بخشد، کمک می کند. بنابراین فرصت خوبی است که با مصرف ماهی، روغن کانولا یا دانه های روغنی به بالا بردن سطح اسید چرب امگا۳ در مغز جنین کمک کنید.
 • از فعالیت هایی که باعث تشدید تنگی نفس می شوند پرهیز کنید و پس از ورزش کردن استراحت کنید. از قرار گرفتن در محیط های خیلی گرم خودداری کنید و لباس های تنگ نپوشید. قوز نکنید، صاف بنشینید و صاف راه بروید. در هنگام خواب با استفاده از بالش سر خود را کمی بالا بیاورید و به پهلوی چپ استراحت کنید. معمولا در حالت خوابیده به پشت مشکل تنفسی تشدید می شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 11 =